Wstecz

Aktualności

Data publikacji: 06.12.2017

Innowacyjna medycyna

Medycyna wciąż stawia nowe wyzwania nauce i technice, a rozwój elektroniki i inżynierii biomedycznej zmienia chirurgię, diagnostykę i rehabilitację. Jedną z platform wymiany informacji na temat przyszłości branży były zakończone wczoraj Pomorskie Dni Druku 3D – MED -  pierwsza ogólnokrajowa konferencja poświęcona drukowi w trójwymiarze w medycynie. Od 4 do 5 grudnia wszyscy zainteresowani tą innowacyjną technologią mogli wziąć udział w prelekcjach i panelach dyskusyjnych, a także na żywo obserwować proces produkcji na drukarkach 3D.

 

Wydarzenie po raz pierwszy organizowane było przez współpracujące w ramach Zintegrowanego Centrum Druku 3D trójmiejskie parki technologiczne: Gdański Park Naukowo – Technologiczny, Pomorski Park Naukowo Technologiczny oraz firmę Bibus Menos z Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

 

Podczas pierwszego dnia imprezy w   Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, uczestnicy dowiedzieli się, jak trójwymiarowe modele z drukarek 3D można wykorzystać do celów badawczych, diagnostycznych, terapeutycznych lub edukacyjnych. Panelistami byli m. in.  programista Wojciech Wojtkowski z Elbląga (Stowarzyszenie Serce 3D), dr Henryk Olszewski (Stowarzyszenie Serce 3D) i dr Anna Wójcicka z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie. Pierwszego dnia konferencji Zarząd Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - reprezentowany przez wiceprezesa Pawła Lulewicza i strefowa firma Bibus Menos podpisali umowę o wsparciu Stowarzyszenia Serce 3D w drukowaniu modeli serc na potrzeby operacji kardiochirurgicznych.

 

Wykorzystywanie modeli 3D do celów poglądowych i diagnostycznych staje się coraz bardziej popularne. Równocześnie rośnie lista ich zastosowań jako implantów kostnych i protez kończyn uszkodzonych w skutek chorób czy wypadków. Na tym właśnie skoncentrowali się organizatorzy podczas drugiego dnia konferencji, której gospodarzem był Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia. Tu również nie zabrakło zarówno porad ekspertów, jak i przejmujących dowodów na to, że druk 3D to przyszłość współczesnej medycyny.

 

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z wydarzenia TUTAJ