• 11PAZ 2021

  • Poświęcenie repliki Stoczniowej figury Matki Bożej z Dzieciątkiem

W poniedziałek, 11 października, na terenie dawnej Stoczni Gdynia, odbyło się uroczyste poświęcenie repliki figury Matki Bożej z Dzieciątkiem. Ten ważny dla regionu symbol, za pomocą druku 3D, odnowiła Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. 

Figura Matki Bożej z Dzieciątkiem jest ważnym symbolem. Została podarowana Stoczniowcom przez NSZZ Solidarność Zakładu Górniczego Piekary Śląskie w Piekarach Śląskich. 

Kapliczka po renowacji stanęła tuż obok krzyża upamiętniającego msze odprawiane przez ks. Hilarego Jastaka, kapelana Armii Krajowej i Solidarności, dla strajkujących stoczniowców w 1980 roku. Figurę poświęcił Archidiecezjalny Duszpasterz Ludzi Pracy Ksiądz Sławomir Decowski. 

- Kapliczka jest nie tylko ważnym symbolem wiary, ale także solidarności. W związku z tym, uznaliśmy, że nie możemy pozwolić, aby pozostała tylko wspomnieniem. Figura została zeskanowana i wykonana w technologii 3D, dzięki czemu uzyskaliśmy idealny duplikat.– mówi Przemysław Sztandera Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

W projekt zaangażowała się także firma STAL Complex Sp. z o.o., która dokonała rewitalizacji terenu przy krzyżu oraz firma Trans-Nauta, która odnowiła oryginalny postument figury Matki Bożej.