10 MAJ 2022
-
21STY 2022
-
OZE pomogą pobić rekord inwestycji
Puls Biznesu 17.01.22
Najlepszy w historii rok w strefach zaostrzył apetyt w resorcie rozwoju, który snuje plany, jak zwiększyć atrakcyjność Polski. Dużą rolę odegra zielona energia.
W Polskiej Strefie Inwestycji (PSI) sporo się ostatnio zmieniło: 28 grudnia weszła w życie zapowiadana od 2019 r. nowelizacja rozporządzenia, a od 1 stycznia obowiązuje nowa mapa pomocy publicznej. Część zmian jest korzystna, ale niektóre zachęciły firmy do inwestycji w strefach już w 2021 r. - Do końca listopada strefy wydały 470 decyzji, a do końca grudnia było ich już 713. W calym 2021 r. firmy zadeklarowały 37,1 mld zł nakładów i stworzenie 16,8 tys. miejsc pracy - mówi Grzegorz Piechowiak, wiceminister rozwoju i technologii oraz pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych. Liczy na powtórkę rekordowego roku. Zapowiada kolejną zmianę w PSI, która ma uczynić z Polski jeszcze lepsze miejsce do inwestowania.
Zachęta do inwestycji w zieloną energię
- Chciałbym, by do kosztów kwalifikowanych inwestycji przedsiębiorcy mogli wliczać nakłady na przyzakładowe OZE - mówi Grzegorz Piechowiak. Zgodnie z regulacjami unijnymi jest to możliwe, o ile spełnione są jednocześnie trzy warunki: chodzi o energię odnawialną, jej produkcja nie jest głównym przedmiotem inwestycji, a 80 proc. wykorzysta przedsiębiorca. - Zmiana poprawiłaby niekonsekwentny zapis w kryteriach: z jednej strony inwestor może dostać punkt za inwestycję w OZE, a z drugiej nie może jej zaliczyć do kosztów kwalifikowanych - uważa Rafał Pulsakowski z Big Tree Consulting Group. Grzegorz Piechowiak przyznaje, że zielona energia ma dla firm coraz większe znaczenie. - Podczas ubiegłorocznej wizyty w Seulu rozmawiałem z potężną koreańską firmą, której jeszcze nie ma w Polsce. Jej szefowie powiedzieli, że wybiorą nasz kraj, ale pod warunkiem, że będzie dostępna zielona energia. Jeśli nie przygotujemy terenów z dostępem do niej, nie będziemy konkurencyjni dla inwestorów z różnych państw - uważa Grzegorz Piechowiak. Dlatego energię odnawialną mają produkować nie tylko inwestorzy. Spółki zarządzające specjalnymi strefami ekonomicznymi dostały od wiceministra zadanie, by na nieużytkach budować farmy fotowoltaiczne. W tym kierunku działają już strefy pomorska, katowicka i wałbrzyska.
Więcej terenów z niskimi progami
Resort rozwoju planuje jeszcze jedną zmianę w PSI. - Pracujemy z Ministerstwem Finansów nad poszerzeniem listy miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze - informuje wiceminister. Obecnie na liście jest 139 miast. Inwestycje realizowane w nich i okolicznych gminach kwalifikują się do zwolnień podatkowych w PSI od poziomu 10 mln zł. - Poszerzenie listy miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze jest z punktu widzenia inwestorów korzystne, bo im więcej lokalizacji z obniżonym progiem wejścia, tym łatwiej. Brakuje jednak przejrzystych kryteriów decydujących o zaliczeniu poszczególnych miast do tej grupy. Dziś na liście są miasta, które radzą sobie świetnie, a brakuje takich, które mają problemy - zauważa Rafał Pulsakowski. Grzegorz Piechowiak planuje wprowadzenie obu zmian w jednym rozporządzeniu.
Czego potrzebują inwestorzy
Jest jeszcze jeden warunek, by firmy chętnie inwestowały - dostępność pracowników. - Pracodawcy oczekują, że skrócimy kolejki w urzędach wojewódzkich po zezwolenia dla zagranicznych pracowników. We współpracy z ministerstwem spraw wewnętrznych już udało nam się wprowadzić zmianę, która wydłużyła do roku ważność pozwoleń na pracę. Teraz chciałbym, by pozwolenie dla pracownika zatrudnionego u tego samego pracodawcy było wydłużane automatycznie - zapowiada Grzegorz Piechowiak. Wzrost inwestycji ma też wesprzeć planowana przez niego promocja PSI, którą będą finansować wszystkie strefy.
39 działek po 100 ha
Wąskim gardłem w inwestycjach są duże działki. Strefy dostały zadanie, by ponownie zrobić audyt terenów inwestycyjnych.
W ubiegłym roku zidentyfikowały 237 obszarów o powierzchni ponad 25 ha z przeznaczeniem na inwestycje, w tym 39 obszarów o powierzchni ponad 100 ha. To w sumie 18, 7 tys. ha do zagospodarowania, a łączna wielkość dużych, ponadstuhektarowych obszarów to 9,2 tys. ha. - Działki wchodzą do generatora terenów Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Bazę trzeba na bieżąco aktualizować. W mojej rodzinnej Pile na przykład rada miasta uchwaliła we wrześniu plan zagospodarowania przestrzennego terenów przy lotnisku i pojawiło się 150 ha gruntów pod inwestycje - mówi wiceminister. Zgodnie z wcześniejszymi planarni na uzbrojenie terenów inwestycyjnych jest w KPO przewidziane 300 mln EUR. - Niezależnie od tego, czy te pieniądze będą dostępne, strefy przygotowują propozycje, a potem zdecydujemy, które tereny będą wymagały wsparcia. Pieniądze otrzymają samorządy - zaznacza Grzegorz Piechowiak.
Podobne aktualności
-
-
10 MAJ 2022
Zaproszenie dla przedsiębiorców z Gminy Śliwice
-
05 MAJ 2022
Multi Packaging Solutions z decyzją o wsparciu Polskiej Strefy Inwestycji
-
04 MAJ 2022
Nowe ulice na terenach dawnej Stoczni Gdynia
-
29 KWI 2022
Postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko Prezesa i Wiceprezesa Zarządu
-
28 KWI 2022
Trefl S.A. inwestuje w rozbudowę zakładu produkcyjnego
Projekt otrzymał wsparcie Polskiej Strefy Inwestycji
-
27 KWI 2022
Nowa inwestycja w Cementowni Kujawy
Kolejny ważny krok w drodze dekarbonizacji sektora budowlanego i działalności przemysłowej Lafarge w Polsce
-
13 KWI 2022
I GRUDZIĄDZKI PIKNIK NAUKOWY
-
11 KWI 2022
Barometr perspektyw zatrudnienia - Polska Q2 2022 - ManpowerGroup
-
06 KWI 2022
Wyzwania Robotyzacji