• 11KWI 2022

  • Barometr perspektyw zatrudnienia - Polska Q2 2022 - ManpowerGroup

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna przekazuje najnowszy raport Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia wydany przez Partnera Strefy. W ramach badania Partner przeanalizował plany rekrutacyjne pracodawców na nadchodzący kwartał. Zebrane dane wskazują, że pomiędzy kwietniem a czerwcem 2022 roku polscy przedsiębiorcy nadal zamierzają rozbudowywać swoje zespoły, jednak chęć pozyskiwania nowych pracowników jest wśród nich zdecydowania mniejsza niż trzy miesiące temu.

Zgodnie z zebranymi informacjami, zwiększenie liczby pracowników zapowiada 26% firm, a o redukcji etatów mówi 23%. Blisko połowa organizacji (46%) chce pozostawić zatrudnienie bez zmian, natomiast 5% firm nie ma jeszcze precyzyjnych planów rekrutacyjnych. Obliczona na podstawie tych danych prognoza netto zatrudnienia dla Polski wyniosła +5%. Wynik wskazuje na korzystne perspektywy dla osób poszukujących pracy, jednak zarówno w ujęciu kwartalnym, jak i rocznym wskaźnik uległ pogorszeniu – odpowiednio o 16 i 3 punkty procentowe.

W II kwartale 2022 roku największe zapotrzebowanie na personel zgłaszają przedsiębiorcy z sektora produkcji przemysłowej (+30%). Chęć intensywnego pozyskiwania nowych talentów prezentują również przedstawiciele IT, technologii, telekomunikacji, komunikacji i mediów (+13%) oraz innych branż (+14%). Są jednak obszary, w których pracodawcy zamierzają redukować stanowiska pracy. Największych zwolnień należy spodziewać się w sektorze restauracji i hoteli (-6%) oraz produkcji podstawowej (-11%).

Intensywna rywalizacja o talenty przewidywana jest w regionie Południowo-Zachodnim (+12%). Mniej korzystnych perspektyw dla kandydatów należy natomiast oczekiwać na Północnym-Zachodzie (0%) oraz na Południu, z prognozą netto zatrudnienia na poziomie -1%. Niezależnie od regionu, najbardziej otwarte na powiększanie swoich zespołów będą duże firmy (+10%), podczas gdy w mikro przedsiębiorstwach (-3%) pracodawcy liczą się z koniecznością zwolnienia części personelu.

Wśród naszych bezpośrednich sąsiadów najaktywniej zamierzają rekrutować niemieccy pracodawcy (+22%). Czechy i Słowacja zgłaszają prognozę netto zatrudnienia na identycznym poziomie +11%, natomiast Polska plasuje się w końcówce rankingu, prezentującego rekrutacyjne plany przedsiębiorców w ujęciu globalnym.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią najnowszego Barometru ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia. Jest on dostępny na stronie ManpowerGroup w zakładce „Raporty rynku pracy”. Jednocześnie zaznaczamy, że eksperci ManpowerGroup z przyjemnością odpowiedzą na Państwa pytania dotyczące tego, jak deklarowane plany pracodawców i nastroje na rynku pracy mogą wpłynąć na Państwa biznes. W przypadku chęci skonsultowania się z nimi lub bezpośredniego otrzymania raportu – proszę o kontakt z Piotrem Mazkiem, koordynatorem naszego Partnerstwa (piotr.mazek@manpower.pl).