• 27KWI 2022

  • Nowa inwestycja w Cementowni Kujawy

Kolejny ważny krok w drodze dekarbonizacji sektora budowlanego i działalności przemysłowej Lafarge w Polsce

Cementownia Kujawy w ramach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej od 14 lat   sukcesywnie realizuje strategię zrównoważonego rozwoju finalizując rozwojowe oraz innowacyjne projekty inwestycyjne.

Inwestycje w nowe technologie produkcji oraz poprawę jakości produktów i obsługi klienta pozwalają optymalizować proces produkcji i sprostać wymaganiom stale rozwijającego się rynku materiałów budowlanych przy jednoczesnej dbałości o środowisko. 

W obliczu gwałtownych zmian klimatycznych, transformacja rozwiązań w sektorze budowlanym jest  szczególnie ważna. Dziś celem nadrzędnym Lafarge w Polsce jest znaczące zmniejszenie emisji CO2 z produkcji cementu oraz dalszy wzrost wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu i wykorzystaniu ich w procesie produkcji cementu oraz innych materiałów budowlanych.

Mixing Plant czyli instalacja do produkcji cementów na bazie mieszanek ze specjalnymi dodatkami, będzie kolejną inwestycją realizowaną w ramach PSSE.  Wnioskodawca otrzymał pozytywną decyzję o wsparciu uzyskując możliwość otrzymania pomocy publicznej na realizację projektu w wysokości 40% procent jego wartości

Inwestycja, której zakończenie planowane jest już w 2023 roku zapewni zwiększenie zdolności produkcyjnej przy jednoczesnym zmniejszeniu jego emisyjności. Produkcja zrównoważonych cementów ECOPlanet, produkowanych przy dużym udziale produktów pochodzących z recyklingu, realnie przyczyni się do rozwiązania problemów współczesnego budownictwa harmonizując osiągane wyniki  z gospodarką obiegu zamkniętego i neutralnością węglową. 

Więcej o zobowiązaniach Lafarge w zakresie klimatu znajduje się tutaj: https://www.lafarge.pl/sites/poland/files/atoms/files/manifest_lafarge.pdf