• 30MAJ 2022

  • W GPN-T powstał punkt opieki nad dziećmi z Ukrainy

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Edu-Przedszkole otworzyli punkt opieki dziennej dla dzieci z Ukrainy. Kobiety, które potrzebują czasu na załatwienie ważnych spraw mogą nieodpłatnie skorzystać z opieki profesjonalnych opiekunek posługujących się językiem ukraińskim.  

Nieustannie rosnąca liczba osób uciekających z ogarniętej wojną Ukrainy, mobilizuje nie tylko organizacje charytatywne, ale także przedsiębiorstwa, do nieustannej pomocy i poszerzania działań mających na celu pomoc poszkodowanym. W związku z tym, Zarząd Pomorskiej SSE oraz Dyrekcja Edu-Przedszkola podjęła się kolejnej formy wsparcia poprzez utworzenie punktu opieki dziennej dla dzieci z Ukrainy.  

- Zapewnienie kobietom i dzieciom pomocy jest naszym obowiązkiem – powiedział Maciej Kazienko Wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – Zdajemy sobie sprawę, że przez konieczność pozostania mężczyzn na Ukrainie, kobiety zmuszone są do samodzielnego poszukiwania miejsca pobytu, pracy, czy szkoły dla dzieci. Dlatego postanowiliśmy otworzyć punkt, w którym Mamy potrzebujące czasu na załatwienie ważnych spraw, mogą skorzystać z opieki profesjonalistów i spokojnie dopiąć wszelkich formalności związanych z pobytem w naszym kraju – dodał Wiceprezes PSSE.  

W placówce organizowane są kreatywne warsztaty, gry oraz zabawy na placu zabaw. Personel posługuje się językiem ukraińskim, aby ułatwić dzieciom zaaklimatyzowanie się i poprawić komfort porozumiewania. Kobiety korzystające ze wsparcia nie ponoszą żadnych kosztów. Punkt pozwoli im dopełnić wszelkich formalności w urzędach, znaleźć pracę bądź miejsce zamieszkania.  

- W Edu-Przedszkolu planujemy stworzyć dzieciom bezpieczną przystań. Rodzaj przeprowadzanych aktywności dopasowywany będzie do wieku i zdolności podopiecznych. Wszystko to ma pomóc dzieciom z Ukrainy, przebywającym poza granicami swojej ojczyzny, poczuć chociaż namiastkę domu. – podkreśliła Magdalena Chmarzyńska-Simelius, Dyrektor Niepublicznego Edu-Przedszkola i Edu-Żłobka.   

Punkt opieki dziennej to nie jedyna pomoc Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zorganizowana dla Uchodźców z Ukrainy w Gdańskim Parku Naukowo – Technologicznym. W Parku działa także punkt informacyjno-konsultacyjny, gdzie można bezpłatnie skorzystać z komputera z dostępem do internetu oraz drukarki, w celu załatwienia niezbędnych formalności. Pracownicy PSSE we współpracy z Caritas Archidiecezją Gdańską nieustannie prowadzą także zbiórkę darów rzeczowych dla osób potrzebujących.