• 14WRZ 2023

  • Mieszkańcy pomorza z nowymi kwalifikacjami zawodowymi

Ponad 300 mieszkańców pomorza uzupełniło swoje kwalifikacje zawodowe. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podsumowała projekt realizowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pracodawców i pracowników zatrudnionych w sektorze MMŚP oraz w podmiotach ekonomii społecznej zrealizowała pakiet bezpłatnych szkoleń umożliwiających podniesienie kwalifikacji i zdobycie nowych kompetencji zawodowych. Szkolenia techniczne, były oferowane w atrakcyjnej formule: bezpłatne i dopasowane do potrzeb przedsiębiorców. Łączna wartość projektu wyniosła 890 tys. zł

- Nowoczesny przemysł dynamicznie się rozwija, jednak nadal obserwujemy deficyt operatorów urządzeń technicznych. W związku z tym, w firmach stale rosną zapotrzebowania na dokształcenie pracowników oraz konieczność dostosowania ich umiejętności do nowych wyzwań w obsłudze rozwijających się technologii przemysłowych. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wsłuchując się w potrzeby rynku i wspierając swoich przedsiębiorców podjęła się planu rozwoju pracowników w dłuższej perspektywie czasowej. W przeciągu trzech lat przeszkoliliśmy ponad 300 osób m.in. z programowania robotów przemysłowych, obsługi koparki, żurawia, suwnicy, projektowania CAD, czy spawania – podsumowuje projekt Joanna Gasek Zastępca Dyrektora Działu Inwestycji Strefowych.

Aktywność związana z kształceniem nowej kadry w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej nie maleje. Od początku roku szkolnego uczniowie, nauczyciele oraz doradcy zawodowi mogą skorzystać z bezpłatnych kursów z programowania i obsługi robotów przemysłowych oraz druku 3D, warsztatów oraz lekcji pokazowych, a także z doradztwa zawodowego.

- Oferujemy warsztaty i szkolenia dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, którzy mogą otrzymać certyfikat potwierdzający nabyte umiejętności. Z kolei nauczyciele otrzymają nie tylko certyfikat, ale także materiały do pracy z uczniami – zaprasza na szkolenia Dominika Bielecka-Kokot Kierownik Zespołu ds. szkolnictwa zawodowego.

Zajęcia organizowane są w dwóch województwach: w województwie pomorskim w Gdańskim Parku Naukowo – Technologicznym, w województwie kujawsko-pomorskim w Grudziądzu oraz Włocławku.