• 14MAJ 2024

  • ZaPARKuj na wiosnę w PSSE – Dzień Otwarty

Pierwsza edycja Dni otwartych Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, pod hasłem zaparkuj na wiosnę w PSSE za nami! 8 maja Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna zamieniła się w 6 stref tematycznych. 

Już od wejścia wzrok przyciągały specjalistyczne sprzęty będące wyznacznikiem rozwoju nowych technologii. Była to Strefa Innowacji w której pomysły zmieniają rzeczywistość. Wśród wystawców można było podejrzeć: Instytut MorskiElectronic-PrototypesAt SystemsByte BarrelVisionXQSAR LabCamdrone.

O czym opowiadały nasze firmy na stoiska? Camdrone, oferuje szeroki zakres usług dronem. A jeśli ktoś chciał dowiedzieć się w jaki sposób przeprowadzane są np kontrole jakości produktów na dużych halach produkcyjnych to bardzo sprawnie można było zapoznać się z tematem na stoisku marki VisionX. Kolejny z wystawców, Instytut Morski przeprowadzał na miejscu analizy próbek substancji. Zaraz obok swoje stanowisko miał QSAR Lab a to nic innego jak chemia cyfrowa, czyli komputerowe modelowanie materiałów lub substancji chemicznych. Electronic-Prototypes to kolejny z naszych wystawców oferujący cały szereg elektronicznych rozwiązań z kolei At Systems zajmuje się automatyką przemysłową, elektryką i teletechniką. Byte Barrel to nikt inny jak polski twórca gier wideo a jednym z jej pierwszych projektów była gra Forgive Me Father.

Przechodząc do kolejnej sali trafialiśmy do Strefy Inwestycji to obszar w którym w ciekawy i przystępny sposób można było dowiedzieć się jakie możliwości daje #PolskaStrefaInwestycji a także rozsmakować się w słodkościach marki Mielnik.

Warto było również odwiedzić Strefę Inspiracji i zapoznać się z  prelekcjami ekspertów gdzie pod hasłem „Od ucznia do przedsiębiorcy, czyli jedna Strefa wiele możliwości wsparcia!” odbywały się prelekcje ekspertów:

  • Jacek Formela, Radca Prawny, Dyrektor Działu Inwestycji Strefowych PSSE
  • Radosław Wika, Dyrektor Działu Parków Naukowo-Technologicznych PSSE
  • Dominika Bielecka-Kokot, Kierownik Zespołu ds. szkolnictwa zawodowego, Dział Inwestycji Strefowych PSSE


Następnie Radosław Wika, Dyrektor Działu Parków Naukowo-Technologicznych PSSE przedstawił temat „Gdański Park Naukowo - Technologiczny przykładem wsparcia Unii Europejskiej i jej wpływu na rozwój gospodarczy - 20-lecie przystąpienia do UE. 

Gościliśmy również ekspertów zewnętrznych. Ciekawego tematu podjął się Krzysztof Domaradzki, Forbes analizując zagadnienia Czy Polacy potrafią budować globalne firmy technologiczne, czyli: które polskie start-upy mogą się przekształcić w wielkie firmy technologiczne, biznesowe lekcje z historii najambitniejszych polskich startupowców, dlaczego Polska nie jest wylęgarnią jednorożców i czy kiedyś nią zostanie?

Kolejny mówca, Agata Marszołek, Project Manager, Dział Parków Naukowo-Technologicznych PSSE podjęła temat: „Strefa Akceleracji - nowy program dla startupów” a następnie dr Maciej Dębski, Fundacja Dbam o Swój Zasięg próbował odpowiedzieć na pytanie „Czym jest higiena cyfrowa i w jaki sposób właściwie o nią zadbać? Opowiadając o zagrożeniach płynących z cyfrowego świata, ale też podpowiadając różne działania zmniejszające uzależnienia cyfrowe. 

Na zakończenie odbyło się wystąpienie Marty Szaleckiej, Project Manager, Dział Parków Naukowo-Technologicznych PSSE, które było wstępem do inauguracji projektu Pomeranian Digital Innovation Hub, które odbyło się dnia następnego w tym samym miejscu.

Ciekawym miejscem była Strefa Edukacji, w której można było wziąć udział w lekcjach pokazowych w Centrum Programowania Robotów Przemysłowych, celem poszerzania  wiedzy i umiejętności.

Strefa Startupów obfitowała w stoiska zaangażowane w rozwój świata nauki, sportu, medycyny (AIDLAB), monitoring środowiska (Mobile Monitoring), nieniszczące badania stali (NNT), edytora dokumentów opartego na sztucznej inteligencji (OUTLINE AI), bezpieczeństwa w erze komputerów kwantowych (QUANTUM CYBERSECURITY). W tej strefie także można było zasięgnąć rad w tworzeniu nowoczesnych rozwiązań marketingowych z udziałem partnera 3CITY.MEDIA

Strefa Fun to pełna atrakcji rozrywkowych strefa połączona z  zwiedzaniem GPNT, pokazami i możliwościami relaksu dla całej rodziny!

Te wyjątkowe strefy pozwoliły pokazać potencjał Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej! Gdzie każdy znajdzie odpowiednią bazę do rozwoju swoich pomysłów.