• 10LIP 2024

  • Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna Liderem Wsparcia Inwestycji

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna utrzymuje pozycję lidera wśród stref ekonomicznych. W pierwszym półroczu 2024 roku wydała 36 decyzji o wsparciu, a zadeklarowane nakłady inwestycyjne przedsiębiorców przekroczyły 402 mln zł. W ramach nowych projektów powstanie 92 nowe miejsca pracy.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE) podsumowała pierwsze półrocze 2024 roku, który okazał się wyjątkowo owocny pod względem wydanych decyzji o wsparciu inwestycji. PSSE wydała najwięcej decyzji w Polsce, co świadczy o dynamicznym rozwoju strefy i jej atrakcyjności dla inwestorów.

Wśród przedsiębiorców, które skorzystały ze wsparcia Polskiej Strefy Inwestycji znalazł się Eaton Automotive Components – amerykańska firma specjalizująca się w produkcji silników i turbin oraz urządzeń do przesyłania energii. Eaton zainwestuje prawie 35 mln zł w rozbudowę zakładu w Tczewie (województwo pomorskie). W ramach realizowanej inwestycji firma wprowadzi nowy produkt przeznaczony dla sektora elektromobilności, który cechować będzie wysoki stopień zaawansowania technologicznego oraz innowacyjność.

Z kolei firma MIKOBUD specjalizująca się w produkcji konstrukcji stalowych zainwestuje prawie 3,5 mln zł w zwiększenie efektywności produkcyjnej zakładu w Brodnicy (województwo kujawsko-pomorskie). W ramach inwestycji planowany jest między innymi zakup maszyn i urządzeń, zakup instalacji fotowoltaicznych oraz modernizacja placu.

- Pierwszy kwartał 2024 roku przyniósł znaczące osiągnięcia dla Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Fakt, że PSSE wydała najwięcej decyzji o wsparciu w Polsce, potwierdza jej pozycję lidera oraz atrakcyjność dla przedsiębiorców. Jest mi niezmiernie miło, że dołączyłem do zespołu i mogę kontynuować starania, aby Strefa w dalszym ciągu wspierała rozwój województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego, przyciągała nowych inwestorów i wzmacniała swoją pozycje lidera – mówi Mirosław Kamiński Prezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Inwestor, który chce dołączyć do Polskiej Strefy Inwestycji nie tylko otrzymuje pomoc w postaci zwolnienia z podatku dochodowego. Może skorzystać ze wsparcia ekspertów, którzy oferują doradztwo inwestycyjne, czy pomoc w znalezieniu wykwalifikowanej kadry. PSSE oferuje szereg spotkań, konferencji, szkoleń, które mają na celu nie tylko edukację, ale także sprzyjają budowaniu relacji biznesowych. Strefa posiada także nieruchomości, które oferuje potencjalnym inwestorom, a w razie potrzeby pomaga wyszukać działkę dostosowaną pod wymagania przedsiębiorstwa.

Nowy Zarząd Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Pod koniec czerwca br. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna poinformowała o nowym Zarządzie, który będzie kierował dalszym rozwojem i strategią strefy. Na stanowisko Prezesa został mianowany Mirosław Kamiński, który od 2005 roku z powodzeniem kierował Pomorską Agencją Rozwoju Regionalnego, zarządzającą Słupską Specjalną Strefą Ekonomiczną. Jego wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu specjalnymi strefami ekonomicznymi, będzie kluczowe dla PSSE, która liczy na dalszy dynamiczny rozwój i przyciąganie nowych inwestorów.

W skład nowego zarządu PSSE wchodzą również Błażej Konkol, który objął stanowisko Wiceprezesa, oraz Michał Szczupaczyński, mianowany na Członka zarządu. Błażej Konkol, wcześniej Wójt Gminy Trąbki Wielkie, wniesie do zespołu cenne doświadczenie w zarządzaniu samorządem lokalnym. Michał Szczupaczyński, wcześniej Dyrektor Kancelarii Marszałka Województwa Pomorskiego, ma doświadczenie w zarządzaniu i wspieraniu rozwoju gospodarczego.

Nowy Zarząd PSSE stawia sobie za cel dalszy rozwój strefy, wspieranie lokalnych przedsiębiorstw i przyciąganie nowych inwestorów do regionu. Strefa postawi także szczególny nacisk na rozwijanie współpracy z samorządami, organizacjami branżowymi, izbami gospodarczymi, ośrodkami otoczenia biznesu, a także agencjami rządowymi, aby tworzyć złożony ekosystem, który korzystnie wpłynie na inwestycje oraz rozwój przedsiębiorczości w województwie pomorskim i kujawsko – pomorskim.