Wstecz

Aktualności

Data publikacji: 20.09.2018

Cała Polska Strefą Inwestycji. Spotkanie z przedsiębiorcami w Chojnicach

Jak pozyskać inwestora, jak otrzymać ulgę podatkową czy finansowanie projektu – na te i inne pytania przedsiębiorcy i władze samorządowe uzyskały odpowiedź podczas spotkania w Chojnicach, które zorganizowała Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wraz z posłem na Sejm RP Aleksandrem Mrówczyńskim.

 

Podczas dzisiejszej konferencji „Cała Polska Strefą Inwestycji – wspieranie inwestycji w powiecie chojnickim przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną” przedstawione zostały zasady uzyskania zwolnień podatkowych dla nowych inwestycji oraz możliwości otrzymania finansowania na realizację nowych projektów inwestycyjnych. Paweł Lulewicz, wiceprezes PSSE, wskazał na aktywność Strefy we wdrażaniu przepisów nowej ustawy o wspieraniu nowych inwestycji, prezentując jednocześnie możliwości, jakie nowa ustawa stwarza lokalnym przedsiębiorcom i samorządom.

 

Poseł Aleksander Mrówczyński zwrócił m.in. uwagę na konieczność poprawy infrastruktury drogowej w powiecie, co jest niezbędne dla rozwoju regionu, tutejszych firm, jak również do pozyskania nowych inwestorów.

 

O standardach  obsługi inwestorów zagranicznych i możliwości, jakie oferuje Polska Agencja Inwestycji i Handlu w zakresie wsparcia eksportu polskich przedsiębiorców mówił  Krzysztof Senger, wiceprezes PAIH.  Podzielił się  z samorządowcami wiedzą i doświadczeniem w zakresie obsługi inwestorów, wskazując na przykładach zrealizowanych projektów, w jaki sposób pozyskać inwestora i zainteresować go konkretną lokalizacją.

 

Monika Kasińska, dyrektor Rozwoju Regionu BGK poinformowała, w jakim zakresie bank  finansuje inwestycje w kraju i jak wspiera ekspansję zagraniczną polskich firm. Wskazała również, jaka forma realizacji nowego projektu będzie najbardziej optymalna z punktu widzenia różnych projektów.

Dr Marta Dargas-Draganik, menadżer zespołu ds. pozyskiwania inwestorów i współpracy międzynarodowej PSSE, przedstawiła od  strony praktyczniej sposób uzyskania zwolnienia podatkowego na podstawie decyzji o wsparciu na nowy projekt inwestycyjny, warunki uzyskania zwolnienia oraz zakres usług świadczonych przez PSSE.

 

PSSE w ubiegłym tygodniu jako pierwsza strefa w Polsce wydala decyzje o wsparciu na podstawie ustawy o wspieraniu nowych inwestycji. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wydała pierwszą w Polsce decyzję o wsparciu inwestycji według nowej ustawy o wspieraniu inwestycji i możliwości otrzymania pomocy publicznej. Otrzymała ją spółka Plastica z województwa kujawsko-pomorskiego, wchodząca w skład Grupy Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych, produkująca wyroby higieniczne i medyczne.

Do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zgłaszają się kolejni inwestorzy. To m.in. efekt projektu spółki „Strefa w każdej gminie”. W ciągu kilku miesięcy poprzedzających obowiązywanie nowej ustawy przedstawiciele PSSE dotarli  z informacją o zmianach  do niemal wszystkich spośród 226 gmin w swoim obszarze działania (w województwach pomorskim i kujawsko-pomorskim). Na spotkaniach z samorządami i przedsiębiorcami w gminach prezentowali  i wyjaśniali najważniejsze założenia ustawy.