Wstecz

Aktualności

Data publikacji: 05.11.2018

Czym była zimna wojna? Rusza drugi sezon niezwykłych zajęć historycznych

Na niezwykłe zajęcia edukacyjne pt. „Na tropach Zimnej Wojny” zapraszają Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność w Grupie Stoczni Gdynia SA.

 

Cykliczne lekcje historii poświęcone są historii zimnej wojny, jej przebiegu i skutków oraz historii Stoczni Gdynia SA. To już drugi sezon zajęć, które odbywają się w ramach projektu PSSE i  NSZZ Solidarność Oddział Gdynia. Skierowane do uczniów i wychowawców szkół podstawowych, ponadpodstawowych i wyższych prowadzone są przez dr Aleksandra Kozickiego z gdyńskiego oddziału NSZZ Solidarność. Bezpłatne lekcje historii odbywają się w budynku „Akwarium” , czyli  w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii przy ul. Czechosłowackiej 3 w Gdyni. Poza 60-minutowym wykładem program zajęć przewiduje także wizytę w schronie przeciwatomowym pod budynkiem.

 

Zwiedzanie schronu, które jest jak wycieczka w czasie,  cieszy się zawsze dużym zainteresowaniem młodzieży. Schron powstał na wypadek wojny nuklearnej, której obawiały się władze PRL-u. Dzięki bardzo wytrzymałej konstrukcji chronił przed podmuchem fali uderzeniowej od wybuchów jądrowych, przed bombami lotniczymi, promieniowaniem, opadem promieniotwórczym, skażeniami chemicznymi i biologicznymi Na terenach dawnej Stoczni Gdynia było 9 schronów dla załogi, w tym 6 przeciwatomowych. Można w nim zobaczyć centralną mapę z najważniejszymi punktami infrastruktury kryzysowej, kierunki wyprowadzania jednostek pływających ze stoczni i portu na wypadek działań wojennych, czy zespół baterii zasilających foniczny system komunikacji radiowej i wiele innych ciekawostek.

Na koniec zajęć można wjechać na X piętro budynku, skąd rozciąga się oszałamiający widok na panoramę portu.

 

Zapraszamy na żywe lekcje historii. Zgłoszenia proszę wysyłać na adres m.grajewska@strefa.gda.pl z dopiskiem Edukacja – NSZZ Solidarność.