Wstecz

Aktualności

Data publikacji: 30.03.2020

Dobro Druk3Du w służbie lekarzom z Trójmiasta i Bydgoszczy

Akcja #DrukarzeDlaSzpitali w Gdyni

 

#WolneZasoby to także efektywna walka wykorzystująca kreatywność i chęci podzielenia się potencjałem  narzędzi nowych technologii, jakie stanowią wyposażenie miejsc wspierających przedsiębiorczość i innowacyjną gospodarkę. Epidemia koronawirusa zainspirowała przedsiębiorczych ludzi, firmy i instytucje do wypełnienia powstających potrzeb w sprzęcie ochronnym dla personelu medycznego. Akcję #DrukarzeDlaSzpitali zorganizowały w Gdyni: firma Bibus Menos, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni i Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz nasz Partner w Bydgoszczy Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy. (więcej poniżej tekstu o akcji w Gdyni)

 

 

 

Wszystkim bardzo dziękujemy za podjęcie takiej niezwykłej aktywności i chęć niesienia bezinteresownej pomocy szpitalom i nade wszystko ludziom w nim pracującym: całemu personelowi medycznemu!

 

Drukarki 3D drukują przyłbice

 

Firma BIBUS MENOS, Inwestor Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej niesie pomoc dla Szpitali podczas walki z koronawirusem SARS-CoV-2 rozpoczynając charytatywne wytwarzanie przyłbic dla personelu medycznego. Ramki do przyłbic prototypowane są w technologii SLS z materiału PA2200 firmy EOS Global, który może być wykorzystywany do produkcji wyrobów dla branży medycznej z uwagi na posiadany certyfikat biokompatybilności (zgodnie z EN ISO 10993-1 i USP/level VI/121 °C). Wydruki mogą być sterylizowane i nie powodują uczuleń! Specjaliści z firmy BIBUS MENOS zoptymalizowali proces powstawania maski w taki sposób, aby wydruk był jeszcze bardziej wydajny. Dzięki temu podczas jednej sesji będzie można stworzyć nawet  kilkadziesiąt sztuk elementów mocujących. Gotowe maski trafią do pomorskich szpitali.

 

- Jako Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, oferujemy zakup materiału, z którego wytwarzane są osłony przyłbic. Myślę, że to olbrzymia pomoc w całej akcji zważywszy na fakt, że od kilku tygodni zapotrzebowanie na środki ochrony zgłaszane przez szpitale z całej Polski jest tak ogromne, że stały się one towarem deficytowym – deklaruje Radosław Wika, dyrektor Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, będącego częścią PSSE.

 

- Drukarki 3D dostępne na terenie PPNT Gdynia, pracujące w oparciu o technologię spiekania proszku polimerowego (SLS) mają tę niepodważalną zaletę, że za ich pomocą można wytwarzać nie tylko pojedyncze elementy, ale także małe i średnie serie z materiału dopuszczonego do długotrwałego kontaktu ze skórą - mówi Sławomir Olszewski, specjalista ds. druku 3D Zintegrowanego Centrum Druku 3D Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego i Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

 

– Fakt, że na parkowym sprzęcie możemy wydrukować tak dużą liczbę elementów w ramach jednego procesu to olbrzymia zaleta. Oczywiście wyprodukowane wyposażenie ma charakter prototypowy, jednak wyjątkowa sytuacja, w jakiej znalazł się nasz kraj w obliczu epidemii, skłania nas do tego by podejmować próby niesienia pomocy medykom znajdującym się na pierwszej linii walki z wirusem - podkreśla Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.

#UTPdlaSzpitali w Bydgoszczy

 

Podobną akcję zorganizowała społeczność naukowa Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. W pierwszym dniu akcji udało się wyprodukować na drukarkach 3D będących na wyposażeniu Uczelni - 75 przyłbic. Poszukiwania materiału do wykonania przyłbic na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy trwały już od kilku dni. (26 marca) do uczelni dotarła specjalna folia. Ufundowała ją firma Inline Poland z Murowanej Gośliny. Dostarczane przyłbice nie mają zastępować maseczek, lecz je uzupełniać, w szczególności chroniąc twarz przed bezpośrednimi kroplami np. przy kaszlu innej osoby, a co za tym idzie – utrudniają zarażenie się drogą kropelkową, jaką przenoszony jest koronawirus. Pomocne są również w powstrzymaniu odruchu dotykania twarzy.


Cała produkcja trafiła do potrzebujących do tej pory w następujących placówkach:

 

  • Kujawsko-pomorskie Centrum Pulmunologii W Bydgoszczy- 15 szt.
  • Pałuckie Centrum Zdrowiaw Żninie - 15 szt.
  • Wojewódzki Szpital Dziecięcy im. J. Brudzińskiego w Bydgoszczy- 10 szt.
  • SOR Szpital Uniwersytecki im. A. Jurasza - 10 szt.
  • SOR Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy - 10 szt.
  • Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. dr. Emila Warmińskiego - 10 szt
  • Zintegrowany Blok Operacyjny 10. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ w Bydgoszczy - 5 szt.