Standardy Ochrony Małoletnich w PSSE

 

Standardy Ochrony Małoletnich - wersja skrócona
to dokument, w którym podano informacje, co robić gdy dzieje się krzywda Tobie lub innemu dziecku.

Standardy Ochrony zawierają procedury i zasady, dzięki którym każdy uczestnik lekcji pokazowej, kursu czy warsztatów może czuć się bezpieczny.

Standardy Ochrony wskazują gdzie szukać pomocy i jak reagować, gdy jesteś świadkiem lub ofiarą przemocy ze strony: rówieśników, członków rodziny, pracowników PSSE, Kontrahentów PSSE lub innych osób.

  • Twoje dobro i bezpieczeństwo to nasz priorytet
    Nikt nie może Ciebie bić, szarpać, popychać, obrażać, zawstydzać. W naszej firmie, każdy z Was ma prawo do bezpieczeństwa. Chcemy Was chronić przed różnymi formami krzywdzenia, w tym agresji fizycznej i psychicznej.
  • Szacunek i godność 
    Wzajemny szacunek jest fundamentem naszych relacji. Każdy z Was zasługuje na traktowanie z godnością i poszanowaniem swoich uczuć.
  • Komunikacja i wypowiedź
    Twoje opinie i uczucia są ważne. Zachęcamy Ciebie do wyrażania swoich myśli w bezpieczny sposób. Nikt nie może używać wobec Ciebie wulgarnych słów, gestów czy żartów
  • Równość i sprawiedliwość
    Jesteśmy różni, ale każdy z nas jest wyjątkowy. Dzięki temu możemy uczyć się od siebie nawzajem. W naszej społeczności każdy jest równy. Nie tolerujemy dyskryminacji ani faworyzowania.
  • Przemoc? Nie ma mowy! 
    Żadne formy agresji – fizycznej, słownej czy psychicznej – nie są akceptowalne. Jeśli będziesz zmagać się z jakimś problemem lub wiesz, że ktoś z Twojego otoczenia ma taki problem, nie jesteś sam. Powiedz nam o tym, wspólnie możemy więcej.
  • Masz prawo do prywatności
    Nikt nie powinien Ciebie nagrywać i fotografować bez Twojej zgody. Jeśli nie chcesz być na zdjęciach - powiedz NIE. Nikomu nie wolno rozpowszechniać Twojego wizerunku bez zgody Twoich rodziców lub opiekunów.
  • Prywatność i granice 
    Każdy z Was ma prawo do swojej prywatności i przestrzeni osobistej. Szanujmy nawzajem nasze granice. Nikt nie ujawnia poufnych informacji o uczniu osobom trzecim.
  • Masz prawo wiedzieć 
    Masz prawo wiedzieć, co robimy, by Ciebie chronić. Pełną wersję Standardów możesz znaleźć na stronie internetowej naszej firmy lub udostępniona ona zostanie w siedzibie naszej spółki.
  • Bezpieczny internet 
    Jesteśmy tutaj, aby słuchać i rozmawiać. Pracownicy PSSE i Kontrahenci PSSE mają obowiązek dbać o Twoje dobro, odnosić się do Ciebie z szacunkiem i zrozumieniem. Podczas korzystania z internetu bądź ostrożny. Sprawdzaj, czy strony, które odwiedzasz są odpowiednie dla Twojego wieku. Nigdy nie udostępniaj swoich danych osobowych. Nasze komputery są zabezpieczone, a szkodliwe treści są blokowane. 
  • Zgłaszanie problemów 
    Jeśli czujesz się zagrożony/a, niepewny/a lub jesteś świadkiem niewłaściwego zachowania, natychmiast zgłoś to pracownikowi PSSE, albo prowadzącemu zajęcia.
  • Wsparcie rówieśnicze 
    Jeśli widzisz, że ktoś z kolegów lub koleżanek ma problem lub jest w trudnej sytuacji, zachęcaj go/ją do szukania pomocy lub zrób to razem z nim

Masz prawo korzystać ze wsparcia jeśli coś złego dzieje się u Ciebie, Twojej rodzinie lub otoczeniu albo po prostu potrzebujesz z kimś porozmawiać możesz dać znam znać lub zadzwonić pod te numery:

 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży telefon jest bezpłatny i anonimowy, działa 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. 
 800 12 12 12 – dziecięcy telefon zaufania rzecznika praw dziecka, bezpłatna infolinia dla dzieci i młodzieży, a także ich rodziców czynna 7 dni w tygodniu. 
 22 594 91 90 – antydepresyjny telefon forum przeciw depresji dostępny w środy i czwartki w godz. 17:00 – 19:00 (z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy). 
 22 484 88 04 – telefon zaufania młodych dostępny od poniedziałku do piątku w godz. 13:00 – 20:00 

 

Standardy Ochrony Małoletnich - wersja rozszerzona >