Wstecz

Aktualności

Data publikacji: 25.09.2019

Kilometr, który może zmienić wszystko…

27 hektarów – szansą na nowe inwestycje w Grudziądzu, rusza budowa nowej drogi do terenów PSSE

 

Grudziądz i Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, nie ustają w mobilizacji aktywności na rzecz budowania szans na umożliwianie inwestorom realizacji nowych projektów biznesowych. We wschodnio – północnej części miasta rozpoczęła się właśnie budowa nowej drogi dojazdowej do terenów dotychczas niedostępnych dla inwestorów. W tej sposób stwarzany jest dostęp do wyjątkowo atrakcyjnych terenów: (27,5 ha) położonych między ul. Lipową a ul. Graniczną w Grudziądzu.

 

Inwestycja jest szansą na rozwój tej części miasta, dając korzyści zarówno mieszkańcom Grudziądza, jak i przyszłym potencjalnym inwestorom. Powstały teren inwestycyjny będzie bardzo dobrze skomunikowany, stwarzając możliwość wyjazdu z miasta w każdym kierunku. Inwestycja będzie służyć także bardziej efektywnemu zarządzaniu ruchem w mieście. Podczas realizacji drogi zostanie przebudowany odcinek kanalizacji deszczowej, droga zyska również pozostałe uzbrojenie podziemne, a także oświetlenie uliczne. W ramach drogi zbudowany zostanie ciąg pieszo-rowerowy, zapewniający swobodne poruszanie się mieszkańców w okolicach. Inwestycja w postaci przedmiotowej drogi w Grudziądzu, łączącej tereny Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, wpisuje się w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która wspiera działania na rzecz zrównoważonego rozwoju w regionie.

 

W miejscu, w którym wyznaczono start budowy, odbyła się uroczystość symbolicznego wbicia łopaty pod inwestycję. W spotkaniu wzięli udział: Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski, Dyrektor Biura Obsługi Technicznej Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Zbigniew Szczupakowski, Prezes Grudziądzkiego Parku Przemysłowego Joanna John-Błażyńska, Prokurent i Dyrektor Działu Ekonomiczno – Finansowego Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Katarzyna Pasternak, Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Sylwia Łazarczyk oraz przedstawiciel Wykonawcy, Dyrektor oddziału Toruń firmy Strabag Bogusz Czupryński.

 

„Budujemy drogę, która udostępni kolejne 27 hektarów dla inwestorów chcących inwestować w naszym mieście. Inwestycja jest przykładem tego, że możemy wspólnie z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną działać na rzecz pozyskiwania przedsiębiorców. Ta droga jest bardzo ważna, ponieważ są to ostatnie tereny inwestycyjne w tej części naszego miasta. Dzisiaj ta działka nie jest podzielona, ale liczymy na to że szybko zapełni się nowymi halami przemysłowymi czy składowymi, tak aby tworzyć nowe miejsca pracy. Nowe miejsca pracy to są w przyszłości także wpływy podatkowe do budżetu miasta. To także możliwość atrakcyjnych miejsc pracy dla ludzi młodych. Liczymy właśnie na to, że młodzi ludzie będą wracali po studiach do Grudziądza i te miejsca pracy tworzymy też dla nich. Kolejny inwestor, przyciąga kolejnego. Wraz z Grudziądzkim Parkiem i z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną przystąpimy wkrótce do promowania tych terenów - mówił w trakcie spotkania Maciej Glamowski.

 

„Dopięliśmy projekt i wybór wykonawcy z sukcesem. Dzisiaj możemy mówić , że realny termin wykonania drogi, która udostępni nasz tereny inwestycyjne wynosi kilka miesięcy a nie kilka lat. Liczymy na to, że pojawią się tutaj nowi inwestorzy. Mam nadzieję, że będą to przedsiębiorcy z sektora produkcyjno-wytwórczego wykorzystujący najbardziej zaawansowane technologie. Dla Strefy i Miasta jest to najkorzystniejsze” przedstawiał inwestycję Zbigniew Szczupakowski.

 

Obecnie w grudziądzkiej Strefie Ekonomicznej jest zatrudnionych około 2 100 pracowników. W perspektywie najbliższych ośmiu miesięcy powstanie kolejne 900 miejsc pracy. Głównymi pracodawcami są takie firmy jak Mr Garden, Schumacher Packaging, SITS czy Limito. Wykonawcą robót budowlanych jest firma STRABAG Sp. z o.o. Wartość inwestycji wynosi 5 008 186,55 zł i jest współfinansowana przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Budowa powinna zakończyć się do 30 czerwca 2020 r.