Wstecz

Aktualności

Data publikacji: 06.04.2020

Laboratoria INVICTA będą przeprowadzać testy w kierunku koronawirusa

Medyczne Laboratoria Diagnostyczne INVICTA otrzymały akceptację Ministerstwa Zdrowia na wykonywanie testów genetycznych wykrywających koronawirusa. Dzięki tej decyzji zwiększy się liczba wykonywanych badań, a co za tym idzie wykrywalność zakażeń. W ciągu doby laboratorium jest w stanie wykonać od 1 tys. do 2 tys. badań.

 

Medyczne Laboratoria Diagnostyczne INVICTA to największe prywatne laboratorium genetyczne na Pomorzu. Jak tłumaczy Katarzyna Goch, rzecznik prasowy INVICTA, pomysł na wdrożenie diagnostyki genetycznej w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 pojawił się już jakiś czas temu.

 

- Pomoc i wykorzystanie naszych zasobów, czyli najnowocześniejszego sprzętu, infrastruktury czy też doświadczonej i kompetentnej kadry to naturalna decyzja w momencie pojawienia się pandemii w Polsce. Wykonując testy na obecność wirusa SARS-CoV-2 możemy realnie wesprzeć pacjentów oraz pracowników służby zdrowia, a tym samym wpłynąć na szybsze zażegnanie kryzysu  – mówi Katarzyna Goch.

 

Badania są wykonywane metodą rtPCR, która była już od wielu lat wykorzystywana w Laboratorium. Aby  INVICTA mogła wykonywać testy na koronawirusa potrzebna była jednak aprobata resortu zdrowia. Tę finalnie udało się uzyskać.

 

- W dniu wczorajszym otrzymaliśmy wiadomość z Ministerstwa Zdrowia, że nasze zgłoszenie zostało zaakceptowane i Medyczne Laboratoria Diagnostyczne INVICTA zostaną dopisane do listy laboratoriów COVID –mówi Katarzyna Goch.

 

W ostatnich tygodniach ośrodek intensywnie przygotowywał proces diagnostyczny, tak by był on dostosowany do restrykcyjnych wymogów zgodnych ze standardami WHO (Światowej Organizacja Zdrowia) i CDC (Amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób).

 

- Laboratorium posiada m.in. roboty przygotowujące próbki do diagnostyki rtPCR i wysokoprzepustowy automat do izolacji DNA oraz kilka urządzeń do diagnostyki genetycznej. Dzięki temu,  już teraz jest w stanie wykonać od 1 tys. do 2 tys. badań w kierunku obecności koronawirusa na dobę. W przyszłości przepustowość może jeszcze wzrosnąć – mówi Katarzyna Goch.

 

Projekt wspiera także Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, która zaoferowała pomoc w rozszerzonym dostępie do infrastruktury organizacyjnej i technicznej w siedzibie firmy w GPNT w Gdańsku przy ulicy Trzy Lipy 3:

 

- Na obecnym etapie rozwoju epidemii koronawirusa w Polsce, niezwykle ważne jest zwiększenie potencjału możliwości diagnostyki u pacjentów z podejrzeniem zakażenia. Ufamy i mamy nadzieje, iż decyzja o podjęciu badań w laboratoriach INVICTA znacząco wpłynie na możliwość ograniczania zasięgu epidemii na Pomorzu i wszędzie gdzie można pomóc. Laboratoriom INVICTA oferujemy pełne nasze wsparcie w procesie przygotowania i realizacji testów w siedzibie firmy na terenie Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Cieszymy się, że możemy pomóc tak ważnej sprawie dla bezpieczeństwa nas wszystkich – tłumaczy wsparcie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Prezes Przemysław Sztandera.

 

Medyczne Laboratoria Diagnostyczne INVICTA będą kolejnym dużym ośrodkiem w Gdańsku, wykonującym testy na koronawirusa zgodne ze standardami WHO (Światowej Organizacja Zdrowia) i CDC (Amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób).