Wstecz

Aktualności

Data publikacji: 01.06.2018

Minister Kwieciński: „Będziemy preferowali inwestycje wysokiej jakości”

Założenia projektu ustawy o wspieraniu nowych inwestycji przedstawiono na konferencji w Kruszwicy, którą pod patronatem wojewody Mikołaj Bogdanowicza przygotowała Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Gościem specjalnym był minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. To kolejne z cyklu spotkań i postaramy się, zanim ustawa wejdzie w życie, odwiedzić wszystkie gminy województwa kujawsko-pomorskiego – poinformował Paweł Lulewicz, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp. z o.o.

 

Główne założenia projektu polegają na tym, że zwolnienie z podatku dochodowego będzie niezależne od miejsca inwestycji, co ma wyrównywać szanse regionów i stwarzać jak najlepsze warunki inwestycyjne wszystkim przedsiębiorcom. Zachęty podatkowe będą dostępne na całym obszarze kraju. Inwestorzy będą zwolnieni z podatku CIT i PIT. Decyzje o wsparciu, w województwie kujawsko – pomorskim będą przyznawane na okres 12 lub 15 lat. Na zwolnienie liczyć mogą inwestycje spełniające określone kryteria ilościowe (wymagana minimalna wysokość nakładów inwestycyjnych uzależniona będzie od stopy bezrobocia) oraz jakościowe (np. tworzenie wysokopłatnych miejsc pracy, branże zgodne z polityką rozwojową kraju, współpraca z ośrodkami akademickimi, wsparcie pracowników w uzyskiwaniu kwalifikacji zawodowych). Wysokość pomocy publicznej zależeć będzie od sytuacji gospodarczej danego województwa i ma wynosić dla kujawsko – pomorskiego odpowiednio 35 %, 45 % i 55% planowanych kosztów kwalifikowanych inwestycji dla dużego, średniego i małego przedsiębiorstwa.

 

Chcemy rozwijać potencjały, które są nie tylko w dużych miastach i myślę, że Kruszwica jest tego świetnym przykładem. Miejsce znane nie tylko ze swojej historii, ale także to, w którym jest bardzo znaczący przemysł. Chcielibyśmy, aby zawitało tu jeszcze więcej inwestycji i dlatego wprowadzamy zmiany w ich wspieraniu. Cała Polska będzie jedną wielką strefą inwestycyjną. Będziemy preferowali inwestycje wysokiej jakości i takie, które będą funkcjonowały na terenach, gdzie np. jest większe bezrobocie – mówił podczas briefingu prasowego poprzedzającego spotkanie szef resortu Jerzy Kwieciński.

 

Podczas spotkania prezentację na temat najważniejszych zmian i możliwości otrzymania pomocy publicznej dla nowych projektów inwestycyjnych omówił Jacek Formela, Dyrektor Działu Inwestycji Strefowych PSSE. Z kolei Bank Gospodarstwa Krajowego jako instytucję wspierającą zrównoważony rozwój regionów zaprezentował Bartłomiej Hanas, Dyrektor Kujawsko- Pomorskiego Oddziału BGK.