Wstecz

Aktualności

Data publikacji: 11.06.2018

Minister przedsiębiorczości zapowiedziała kolejne ułatwienia dla startupów i małych firm

Osiągnięcia programów akceleracyjnych, takich jak Space3ac Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, przerosły nasze oczekiwania – powiedziała Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii na spotkaniu z  trójmiejskimi startupami w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.

 

Wcześniej minister odwiedziła  działającą w Gdańskim Parku spółkę Polpharma, która przedstawiła  swoje najnowsze prace i zaawansowane projekty w dziedzinie biotechnologii. Następnie minister Emilewicz spotkała się z kilkoma startupami, które brały udział w programie akceleracyjnym PSSE Space3ac Intermodal Transportation, m.in. z firmami NNT, która zaprojektowała nieniszczący system badań ukrytych wad konstrukcji stalowych czy ISS RFID  i jego system inteligentnych plomb i znaczników  w gospodarce magazynowej. Działający w gdańskim Parku startup Assis Techz zaprezentował swoje C-Eye – system do komunikowania się z osobami po ciężkich urazach neurologicznych, a firma TMA z Gdyni - zaawansowane technologicznie roboty.

 

- Cieszę się, że takie programy jak Space3ac przynoszą takie rezultaty, że to się udało. Osiągnięcia akceleratorów przerosły nawet nasze oczekiwania – powiedziała minister przedsiębiorczości.

 

Minister podkreśliła, że celem rządu jest dalszy rozwój polskiego rynku startupowego. Dlatego trwają prace nad wieloma rozwiązaniami , które pozwolą osiągnąć ten cel i sprawić, aby polski rynek był przyjazny i atrakcyjny dla startupów. Obecnie zbyt rzadko sięgają one po środki zewnętrzne z funduszy i w większości przypadków finansują prace z własnych środków. Tych funduszy jest jednak coraz więcej i – jak zapowiedziała minister – będą kolejne. Minister zapowiedziała, że już niedługo ogłoszony zostanie nowy konkurs  dla akceleratorów skierowany dla startupów z pięciu branż, w tym m.in. biotechnologicznej.

 

Ministerstwo chce spełnić jeden  z postulatów środowiska startupowego i ułatwić im działalność poprzez ustanowienie dla nich tzw. prostej spółki akcyjnej. Taka forma prawna, która m.in. nie wymaga posiadania rady nadzorczej czy pozwala stosować  prostsze sposoby rozliczania, ma ułatwić  startupom funkcjonowanie na rynku. Kolejnym udogodnieniem ma być tzw. innovation box, czyli 4-procentowy podatek CIT od przychodów od skomercjalizowanych projektów. To rozwiązanie sprawdziło się w Irlandii, która dzięki temu rozwinęła swój rynek startupów  i przyciągnęła wiele zagranicznych.  Ministerstwo chce też, aby pewna pula środków z zamówień publicznych trafiała do małych i średnich firm oraz do innowacyjnych projektów. Obecnie trwają konsultacje w sprawie zmiany Prawa zamówień  publicznych, która ma to umożliwić. Minister zachęcała gdańskie startupy do aktywnego udziału w konsultacjach, które potrwają do końca lipca.

 

- Zachęcam Państwa do korzystania  z narzędzi , które dla startupów przygotował rząd, także z rozwiązań dostępnych za pośrednictwem specjalnych stref ekonomicznych. Jako strefa skupiamy się na tym, aby łączyć małe innowacyjne firmy z dużym biznesem – choćby poprzez takie programy akceleracyjne jak Space3ac – podkreślił Paweł Lulewicz, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.