Wstecz

Aktualności

Data publikacji: 02.01.2019

Nowe inwestycje w starym roku

Mocnym akcentem kończy ten rok Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. W ostatnim dniu 2018 r. wydała trzy decyzje o wsparciu inwestycji. Otrzymały je dwie firmy z Pomorza i jedna z  kujawsko-pomorskiego. Łącznie zadeklarowały inwestycje na poziomie 12, 5 mln zł.

 

Decyzja wydana małej firmie Unipiek M. Kwaśniak z Kwidzyna pozwoli jej zwiększyć produkcję pieczywa, wyrobów ciastkarskich i piekarniczych. Spółka zadeklarowała inwestycję na poziomie 6 mln zł, utworzenie 2 nowych miejsc pracy i utrzymanie 18 etatów. 

 

Z kolei inna mała firma - AG-REM PPHU Remigiusz Gryń w gm. Łęczyce, w powiecie wejherowskim - planuje zainwestować 3,8 mln zł, stworzyć 2 nowe miejsca pracy i utrzymać 14. Decyzja o wsparciu dotyczy poszerzenia zdolności produkcyjnych spółki, która zajmuje się obróbką metali i nakładaniem na nie powłok oraz usługami z zakresu obróbki mechanicznej elementów metalowych.

 

Mikroprzedsiębiorstwo TMA Automation z Gdyni zamierza zainwestować 2, 7 mln zł w zwiększenie zdolności produkcyjnych. Spółka prowadzi działalność w sektorze wysokich technologii  - produkuje sprzedaje i integruje roboty własnej konstrukcji oraz maszyny robotyzujące i automatyzujące  produkcję. Inwestor zadeklarował ponadto utworzenie 6 nowych miejsc pracy i utrzymanie 16.

 

Decyzje o wsparciu planowanych inwestycji wydane przez PSSE umożliwiają tym firmom zwolnienia z podatku dochodowego przez 12 lub 15 lat. Obowiązujące od lipca tego roku nowe przepisy umożliwiają przedsiębiorcom ubieganie się o wsparcie ich inwestycji niezależnie od miejsca inwestycji, gdyż ustawa zniosła granice stref ekonomicznych. Nowy system wspierania inwestycji rozszerzył zasięg terytorialny Specjalnych Stref Ekonomicznych z niewielkich, wydzielonych części kraju na teren niemal całej Polski, tworząc Polskę Strefę Inwestycji.  Zróżnicował także kryteria przyznawania pomocy w zależności od jakości inwestycji, sytuacji gospodarczej w regionie i jego strategicznych potrzeb zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju.

 

- Dla Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej mijający rok jest bardzo udany, również pod kątem napływu nowych inwestycji. Nowa ustawa otworzyła nowe możliwości przed małymi polskimi firmami, stwarzając im lepsze warunki rozwoju. Dlatego obserwujemy coraz większe zainteresowanie przedsiębiorców wsparciem ich nowych inwestycji. Już w styczniu wydamy około kolejnych dziesięciu decyzji w tej sprawie – mówi Paweł Lulewicz, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

 

To ósma decyzja wydana przez PSSE według nowej ustawy. Pierwsza decyzja, przyznana spółce Plastica z województwa kujawsko-pomorskiego, była jednocześnie pierwszą w kraju. Łącznie przedsiębiorcy zadeklarowali inwestycje na poziomie ponad 258 mln zł i utworzenie ponad 113 nowych miejsc pracy. Ponadto inwestorzy zadeklarowali utrzymanie zatrudnienia na poziomie 1756 etatów. Pięć z planowanych inwestycji powstaną na terenie woj. kujawsko-pomorskiego, trzy w województwie pomorskim. Sześć decyzji zostało wydanych  firmom polskim,  a dwie spółkom z kapitałem zagranicznym. Cztery z nich to firmy duże, dwie  małe i dwa mikro. Najmniejsza inwestycja szacowana na 2 mln zł planowana jest przez mikroprzedsiębiorstwo z Gdańska, a największa – szacowna na 80 mln zł przez spółkę z Portugalii.