Wstecz

Aktualności

Data publikacji: 25.03.2019

Nowy inwestor w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Kolejne małe, polskie przedsiębiorstwa będzie działać w Polskiej Strefie Inwestycji. Firma Artek Artur Żochowski zadeklarowała inwestycję rzędu 6 mln zł.

 

Przemysław Sztandera, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wręczył inwestorowi - firmie Artek Artur Żochowski decyzję o wsparciu jej inwestycji. Ma ona polegać na zakupie gruntu oraz budowie hali produkcyjnej, magazynu i biura. W nowej siedzibie zlokalizowanej w Gdańsku firma zamierza uruchomić produkcję nowoczesnych jachtów - katamaranów. Przedsiębiorstwo zadeklarowało 6 mln zł nakładów inwestycyjnych. 

 

Do tej pory PSSE wydała już 13 decyzji o wsparciu inwestycji według obowiązującej od połowy ubiegłego roku ustawy o wspieraniu inwestycji. Osiem z nich powstaje a terenie Kujawsko-Pomorskiego , a  pozostałe – na Pomorzu. Ustawa wprowadziła inne zasady funkcjonowania stref ekonomicznych – zniosła ich granice i ułatwiała  przedsiębiorcom inwestowanie, tworząc Polską Strefę Inwestycji. Obecnie mogą się oni ubiegać o zwolnienie z podatku dochodowego na okres od 10 do 15 lat niezależnie od miejsca inwestycji. Dzięki odejściu od ograniczeń terytorialnych firmy nie muszą przenosić się do poszczególnych stref i inwestować z dala od swojego obszaru działania. Mogą to robić tam, gdzie jest to dla nich najkorzystniejsze. Ustawa wprowadziła też prostsze i bardziej dostępne zasady ułatwiające inwestowanie małym i średnim przedsiębiorcom. Aby otrzymać  pomoc publiczną w postaci zwolnienia z podatku dochodowego inwestor musi spełnić kryteria wartości inwestycji, jak i jej jakości,  które zależą od warunków konkretnej lokalizacji.