Wstecz

Aktualności

Data publikacji: 11.06.2018

O bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni

Aż 44 procent firm poniosło straty finansowe na skutek ataków w sieci, 62 proc. odnotowało zakłócenia i  przestoje w działalności, a 21 proc. padło ofiarą zaszyfrowanego dysku.

 

O tym, jak chronić własną firmę mówili goście wiceprezesa Pomorskiej Specjalnej  Strefy Ekonomicznej Pawła Lulewicza, który prowadził panel podczas międzynarodowej konferencji „Europejskie i transatlantyckie doświadczenia w walce z zagrożeniami w cyberprzestrzeni”.  

 

Przedstawiciele sektora prywatnego, zarówno globalnych amerykańskich koncernów, jak i krajowych firm i lokalnych start-upów,  rozmawiali na temat zagrożeń dla firm, jak i możliwości, jakie stwarza rozwój badań i innowacyjność w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.  

Dla skutecznej ochrony w sieci ważne jest zaangażowanie i współpraca  podmiotów państwowych i organizacji międzynarodowych, ale również sektora prywatnego.  W szczególności dotyczy to wymiany wiedzy, pomocy technicznej, systemów wczesnego ostrzegania i cyberbezpieczeństwa.

 

Maciej Surowiec  z Microsoft, Rafał Stepnowski, wiceprezes Boeing DA&A Jeppesen Polska, Dariusz Gołębiowski, wiceprezes Zarządu PZU LAB oraz Piotr Zych, wiceprezes Monolit zgodzili się, że poza rozwojem badań i innowacji, najważniejsza jest edukacja w zakresie  cyberzagrożeń. Jak haker może dostać się do naszych firmowych komputerów? Choćby rozrzucając „skażone” pendrivy na firmowym parkingu. Zawsze znajdzie się ktoś,  kto zechce sprawdzić, co na nich jest i podłączy do komputera firmowego. Z badań wynika, ze w 33 proc. źródłem incydentu byli zatrudnieni w firmie pracownicy.

 

Paneliście zgodzili się, że edukację należy zacząć już w przedszkolu. Edukacja musi być prowadzona również nieustannie na poziomie zarządów spółek i rad nadzorczych, które podejmują kluczowe decyzje o działalności i wydatkach firmy, ale także o  procesach i procedurach, które mogą zminimalizować szkody w przypadku cyberataku.

 

Organizatorem konferencji „Europejskie i transatlantyckie doświadczenia w walce z zagrożeniami w cyberprzestrzeni”, która odbyła się 8 czerwca w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej była Anna Fotyga, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Przewodnicząca Podkomisji ds. Bezpieczeństwa i Obrony Parlamentu Europejskiego.

Krajowi i międzynarodowi eksperci oraz politycy zajmujący się wyzwaniami w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, w tym specjaliści ze Stanów Zjednoczonych, mówili o największych zagrożeniach, jak i najskuteczniejszych metodach i narzędziach, które zwiększają nasze bezpieczeństwo  w sieci. Na przykładach ataków cybernetycznych z ostatnich lat, omówili ofensywny potencjał Rosji, Chin czy Iranu w cyberprzestrzeni, ale również rosnącą aktywność grup przestępczych i organizacji terrorystycznych na tym polu.

 

https://netka.gda.pl/europejskie-i-transatlantyckie-doswiadczenia-w-walce-z-zagrozeniami-w-cyberprzestrzeni/