Wstecz

Aktualności

Data publikacji: 08.10.2018

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna na Expo Real w Monachium

Atrakcyjne tereny inwestycyjne, w tym m.in.  Wyspę Ostrów w Gdańsku prezentuje  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna na jednych z największych w Europie targów branży nieruchomości i inwestycji Expo Real Monachium.  Na stoisku regionalnym pod wspólną marką Invest in Pomerania promują się także Gdańsk, Gdynia, Sopot i Rumia.

 

Targi Expo Real w Monachium co roku przyciągają ponad 40 tysięcy uczestników. W ciągu najbliższych trzech dni spotkają się tu przedstawiciele największych na świecie funduszy inwestycyjnych, deweloperzy obiektów handlowych, biurowych, logistycznych i  hotelowych, a także firmy poszukujące nowych lokalizacji dla swoich projektów. Trójmiasto od lat regularnie uczestniczy w targach  branży nieruchomości i inwestycji, a od 2017 roku łączy siły pod wspólną marką Invest in Pomerania promując województwo pomorskie jako jeden z najprężniej rozwijających się regionów w Europie. Organizatorem stosika jest Agencja Rozwoju Pomorza.

 

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna prezentuje na targach potencjał inwestycyjny obszarów, którymi zarządza, m.in. postoczniowe tereny Wyspy Ostrów. 

 

– Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. zarządza obszarem 226 gmin w województwie kujawsko-pomorskim oraz we wschodniej części województwa pomorskiego. Nasz udział w targach Expo Real ma na celu przyciągnięcie nowych inwestycji poprzez promowanie regionu w ramach inicjatywy Invest in Pomerania. Mimo iż oferta PSSE prezentowana na targach Expo Real skupia się na terenach inwestycyjnych położonych w Gdańsku, Kwidzynie, Malborku i Żarnowcu, przedsiębiorcy mogą liczyć na kompleksowe wsparcie pracowników Strefy w każdej z lokalizacji znajdujących się w ofercie województwa pomorskiego. PSSE zapewnia przedsiębiorcom zarówno dostęp do bazy terenów inwestycyjnych, możliwość skorzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego na podstawie decyzji o wsparciu, jak również szeroki wachlarz usług doradczych, szkoleniowych i promocyjnych na każdym etapie inwestycji. Wsparcie udzielane przez PSSE w formie zwolnienia z podatku dochodowego może dotyczyć realizacji nowych inwestycji, zwiększenia zdolności produkcyjnej istniejącego przedsiębiorstwa, dywersyfikacji produkcji przedsiębiorstwa przez wprowadzenie produktów uprzednio nie produkowanych lub zasadniczej zmiany dotyczącej procesu produkcyjnego – mówi Paweł Lulewicz, Wiceprezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

 

Sytuacja na pomorskim rynku nieruchomości

Trójmiasto zajmuje trzecie miejsce pod względem zasobów powierzchni biurowej na rynkach regionalnych w Polsce (prawie 700 000 m2). Około 73% powierzchni biurowej znajduje się w Gdańsku, pozostała część w Gdyni (22%) i Sopocie (5%). Każdego roku rośnie także podaż powierzchni magazynowej. Jej zasoby wynoszą 450 000 m2 na terenie całego województwa. Zaledwie 4,6% obiektów pozostaje niewynajętych, co świadczy o dużym zainteresowaniu firm z sektora logistycznego i produkcyjnego oraz stwarza duże pole do rozwoju branży deweloperskiej w tym zakresie.

 

– W bogatej ofercie nieruchomości, obok infrastruktury dla branż usług biznesowych, produkcji czy logistyki coraz więcej uwagi poświęca się terenom dedykowanym inwestycjom hotelowo-rekreacyjnym. To właśnie takie propozycje prezentują tu na targach przedstawiciele Miasta Gdyni i Sopotu. Pomorskie to fantastyczne miejsce do rozwoju branży hotelowo-rekreacyjnej, czego potwierdzeniem jest pierwsze miejsce w rankingu „Top Destinations on the Rise in Europe” przeprowadzonym w 2017 roku przez portal TripAdvisor – mówi Mikołaj Trunin, Dyrektor Invest in Pomerania.

 

Na stoisku województwa pomorskiego swój debiut mają przygotowane na potrzeby targów raporty informacyjne. Szeroko opisują one rynek nieruchomości, walory turystyczne regionu oraz ofertę inwestycyjną partnerów Invest in Pomerania biorących udział w targach Expo Real. Raporty opracowane zostały w partnerstwie z Pomorską Regionalną Organizacją Turystyczną oraz w oparciu o materiały dostarczone przez największe firmy doradcze w Polsce. Raporty dostępne będą na stronie www.investinpomerania.pl.

 

Bursztyn znakiem rozpoznawczym Pomorza

Województwo pomorskie konsekwentnie buduje skojarzenie regionu z nadmorskim charakterem poprzez wykorzystanie motywu bursztynu. Od kilku lat jest on nieodłącznym elementem wystroju towarzyszącego stoiskom województwa pomorskiego podczas targów nieruchomościowych. Nie inaczej jest w tym roku, gdzie na stoisku wystawienniczym o powierzchni ponad 50 m kw., bursztynem przyozdobiono lady recepcyjne i ściany.