Wstecz

Aktualności

Data publikacji: 08.10.2019

Portowa mroźnia – oknem na świat polskiego eksportu drobiu

Portowa mroźnia – oknem na świat polskiego eksportu drobiu

 

Firma Cedrob, która otrzymała Decyzję o Wsparciu na prowadzenie działalności na obszarze PSSE, kieruje się mottem: „Kto nie rozwija biznesu, ten go straci”. W myśl tej zasady stawia na innowacyjność zarówno w zakresie technologii, jak i produkcji.  

 

W związku z planowanym projektem Budowy Centrum Magazynowo-Usługowo-Logistycznego na terenach Portu Gdańsk, Cedrob S.A. założył dedykowaną spółkę Cedrob Porty sp. z o.o. Decyzja o Wsparciu Cedrob Porty sp. z o.o. została wydana przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną 30 sierpnia br., a uroczyste wręczenie nastąpiło w Bydgoszczy, w Urzędzie Wojewódzkim, w dn. 16.09 br.

 

Wczoraj podczas pierwszego dnia Kongresu 590 w Jasionce k. Rzeszowa Zarząd Cedrob Porty i Zarząd Morskiego Portu Gdańsk podpisały umowę przedwstępną na budowę mroźni wysokiego składowania. To strategiczna inwestycja, na którą Grupa Cedrob wyda 100 mln zł. Jak podkreślił minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński rozwój polskich portów to priorytet dla rządu.  

 

Zgodnie z Decyzją o Wsparciu, firma Cedrob zakłada, iż w powstającym Centrum świadczone będą usługi magazynowania produktów mrożonych i niemrożonych z mięsa, w tym drobiowego, jak również innych produktów spożywczych mrożonych i niemrożonych przede wszystkim dla spółek z Grupy Kapitałowej Cedrob. Deklarowana wartość inwestycji to 100,8 mln zł.

 

O inwestycji powiedzieli:

Andrzej Goździkowski, Prezes Cedrob

„Dorastaliśmy do tego zadania przez kilka lat. Mam marzenie, że kiedyś zbudujemy drugi obieg gdzieś na Adriatyku. Udało nam się uzyskać obustronnie dobre warunki od Portu Gdańsk. Mamy dużą nadwyżkę eksportu nad importem. Żeby podwyższać eksport drobiu musimy mieć właśnie takie inwestycje jak mroźnia którą wybudujemy razem z Portami Gdańsk. Polska jest trzecim w świecie eksporterem drobiu po USA i Brazylii”. 

 

Jerzy Kwieciński, Minister finansów, inwestycji i rozwoju

80% towarów w naszym świecie jest przewożonych drogą wodną. Te kraje które mają silnie rozwinięty transport morski rozwijają się dynamicznie. W zeszłym roku przywieźliśmy drogą morską ponad 100 mln. ton towarów. Rozbudowa możliwości transportowych Polski oznacza większe wpływy do budżetu poprzez podatki. Myślę że za cztery lata będziemy wymieniać Cedrob wśród liderów nie tylko polskiej gospodarki. Chcemy odzyskać tę siłę portów którą mieliśmy kiedyś”. 

 

Przemysław Sztandera, Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej: 

Jesteśmy świadkami powstawania miejsca, które będzie strategicznym punktem rozwoju dla polskiej gospodarki i gwarantuje nowe impulsy wzrostu dla Pomorza. Inwestycja rozwijając trwale infrastrukturę portową, wspiera pozycję Polski w kontekście globalnego biznesu.