PSSE w SEMI
W 2023 roku Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna dołączyła do światowego stowarzyszenia SEMI - zrzeszającego firmy i instytucje z całego świata z sektora elektronicznego oraz motoryzacyjnego, które skupiają się przede wszystkim na branży półprzewodników.
Staliśmy się jedną z trzech instytucji w Polsce, która należy do tej organizacji (wspólnie z Polską Agencją Inwestycji i Handlu - PAIH oraz Invest in Pomerania).
Niewątpliwie przystąpienie do prestiżowej organizacji SEMI wyróżni nas na mapie Europy i udowodni, że region pomorski oraz kujawsko-pomorski jest gotowy na przyciągniecie strategicznego inwestora z branży półprzewodników, ale także poszerzy grono inwestorów z elektroniki, automatyki i automotive.
Wzrost globalnego zapotrzebowania na półprzewodniki, które ma się podwoić do 2030 roku, ujawnił zależność łańcucha dostaw od dużych globalnych podmiotów oraz potencjalne słabości tego łańcucha w niektórych regionach geograficznych. To z kolei skłoniło rządy na całym świecie do rozważenia swojej zależności od tego istotnego towaru, który jest uważany za krytyczny dla kluczowych obszarów napędzających gospodarki, takich jak komunikacja, bezpieczeństwo i mobilność. W związku z tym upatruje się wielu nowych inwestycji w obszarze półprzewodników i poszukiwania dla nich nowych lokalizacji. European Chips Act z 2022 r. wskazuje, że do 2030 roku 20% światowej produkcji ma pochodzić z Europy.
-
Raport z uczestnictwa w konferencji oraz targach Semicon Europe 2024 w Monachium
Raport z uczestnictwa w konferencji oraz targach Semicon Europe 2024 w Monachium
przygotowała: Joanna Gasek – p.o. Dyrektora Działu Inwestycji Strefowych, Anna Korczak – Project ManagerW dniach 12-15.11.2024 r. odbyły się targi oraz konferencja Semicon Europa 2024 w Monachium w Niemczech. Konferencja została zorganizowana przez globalne stowarzyszenie branżowe SEMI reprezentujące producentów elektroniki, zrzeszające ponad 2500 członków i 1,3 miliona profesjonalistów na całym świecie. Na targach Semicon Europa 2024, współorganizowanych ze stowarzyszeniem Electronica w Monachium, udział wzięło ponad 900 wystawców.
Wydarzenie to jest jednym z najważniejszych spotkań branży półprzewodników w Europie, skupiając przedstawicieli technologii, badań, rozwoju oraz produkcji z całego świata. Na targach SEMICON Europa 2024, odbywających się równolegle z electronica 2024 w Monachium, uczestniczyło około 80 000 zwiedzających z ponad 100 krajów. SEMICON Europa miała swoją dedykowaną przestrzeń w dwóch halach wystawowych, stanowiąc kluczowe miejsce spotkań dla branży półprzewodników. Z kolei electronica zgromadziła 3 480 wystawców z 59 krajów, a jej tematyka obejmowała szerokie spektrum technologii elektronicznych, w tym zrównoważony rozwój i sztuczną inteligencję
Razem z Invest in Pomerania stworzyliśmy wspólne stoisko promujące region pomorza, a także zorganizowaliśmy przestrzeń dla firm, które tworzą eko-system dla szeroko rozumianej branży półprzewodnikowej oraz elektroniki w regionie tj.:
MEP OSM Solutions, Intel, SII, Vector, Fluence, DCD, Saule, Masters, Politechnika Gdańska. Promowaliśmy także kilka logotypów firm z regionu, które fizycznie nie mogły uczestniczyć w wydarzeniu, ale wyraziły zgodę na promocję poprzez okazanie logotypu: SK Hynix, Synopsys, Solidigm, Lacroix, Flex oraz Vigo Photonics.
Z ramienia PSSE w wydarzeniu uczestniczyli: Błażej Konkol – Członek Zarządu PSSE, Joanna Gasek – p.o. Dyrektora Działu Inwestycji Strefowych oraz Anna Korczak – Project Manager. Z Invest in Pomerania: Wiceprezes ARP S.A. Piotr Ciechowicz, Mikołaj Trunin – Z-ca Dyrektora w Invest in Pomerania, Radosław Bojarczuk – Industrial Investor Support Project Manager oraz Dawid Kwiatkowski odpowiedzialny za promocję w Invest in Pomerania.Harmonogram wydarzenia:
- 12.11 (wtorek)
Otwarcie stoiska, bieżąca obsługa odwiedzających stoisko. Tego dnia polskie stoiska odwiedził Podsekretarz Stanu Rafał Rosiński. Wiceprezes PSSE Błażej Konkol uczestniczył we wspólnym spotkaniu Pana Ministra z gośćmi ze stoiska Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), którzy stworzyli stoisko z polskimi firmami przy targach towarzyszących Electronica.
Następnie, Pan Minister odwiedził również nasze stoisko. W spotkaniu wzięli udział: Joanna Gasek, Mikołaj Trunin, a także reprezentacja PAIH w składzie: Dorota Kafara odpowiedzialną za kierowanie ZBH we Frankfurcie i Monachium, Agnieszką Szweda oraz Wojciechem Rydlem odpowiedzialnymi za przyciąganie i obsługę zagranicznych inwestycji w Polsce.
Pierwszego dnia targów odbyliśmy najważniejsze z naszej perspektywy spotkanie z Panem Christianem Koitzschem z European Semiconductor Manufacturing Corporation. Podczas rozmowy omawialiśmy szansę dla polskiej gospodarki w sytuacji budowy mega fabryki TSMC w Dreźnie.
Wieczorem odbyły się dwa ważne wydarzenia.
Konsul Generalny RP w Monachium Rafał Wolski zorganizował uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W wydarzeniu uczestniczył Pan dr Rafał Rosiński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji oraz Pan dr Konrad Schober, Prezydent Rejencji Górnej Bawarii, którzy wraz z gospodarzem uroczystości wygłosili okolicznościowe przemówienia. Wśród gości powitano przedstawicieli bawarskiej administracji, świata biznesu i kultury, miejscowy korpus konsularny oraz licznie przybyłą Polonię. Nas reprezentował Wiceprezes Błażej Konkol.Joanna oraz Anna wraz z kolegami z Invest in Pomerania wzięły udział w wieczornej kolacji organizowanej przez Semi w Bayerischer Hof., podczas której mieliśmy okazję nawiązać nowe kontakty biznesowe.
- 13.11 (środa)
Drugiego dnia kontynuowaliśmy promocję stoiska, a także poza nim wśród innych wystawców. Mikołaj Trunin miał 2 wystąpienia promujące pomorze oraz Polskę podczas części konferencyjnej wydarzenia. O 16:30 rozpoczęliśmy coctail na naszym stoisku. Celem było przede wszystkim podziękowanie i podsumowanie działań promocyjnych na pomorzu, które prężnie rozwija się w branży półprzewodnikowej. Wspólnie z Członkiem Zarządu Agencji Rozwoju Pomorza Panem Piotrem Ciechowiczem oraz Prezes Semi Europa Laith Altimime wręczyli uroczyście decyzję o wsparciu dla MEP OSM Solutions, którzy rozpoczęli projekt inwestycyjny w Gdańsku. W nowym zakładzie MEP Solutions produkowane będą moduły 4D FAB IN A BOX®, które są wykorzystywane między innymi przy konstrukcji fabryk półprzewodników, data centers i elektrowni atomowych.i podsumowanie działań promocyjnych na pomorzu, które prężnie rozwija się w branży półprzewodnikowej.
Następnie uczestniczyliśmy w spotkaniu networkingowym na stoisku firmy MEP OSM Solutions, a następnie stoisku regionalnym Silicon Saxony.- 14.11 (czwartek)
Kolejny dzień targowy i bieżąca obsługa stoiska. Joanna i Anna odbyły spotkanie z Cassandrą Melvin na temat pakietów sponsorskich podczas przyszłorocznych wydarzeń Semi tj. ISS Sopot w marcu 2025 oraz Semicon Europa niezmiennie w listopadzie. Wieczorem zorganizowaliśmy wspólnie z PAIH oraz Invest in Pomerania kolację dla naszych firm, a także partnerów biznesowych w Bavarie by Kater. W kolacji wzięli udział m.in. Konsul Generalny RP w Monachium Rafał Wolski, Prezes PAIH Andrzej Dycha, Członek Zarządu PAIH Paweł Pudłowski, Wiceprezes PSSE Błażej Konkol, Wiceprezes ARP S.A. Piotr Ciechowicz. Podczas kolacji odbyliśmy szereg rozmów i konsultacji z naszymi partnerami omawiając szansę na kolejne strategiczne inwestycje w regionie.
Podsumowanie
Mając na uwadze otaczający nasz ekosystem, na plus możemy wyróżnić funkcjonowanie wielu firm technologicznych z sektorów związanych z półprzewodnikami, elektroniką, nowoczesną motoryzacją czy IT, są to m.in. Vigo Photonics, QNA, Vector, Aptiv, Flex, Jabil, Northvolt, Thales czy centra IT Synposis, Amazona, SII, Boeinga, Lufthansy, a także największe w Europie centrum badawczo-rozwojowe Intela, które zatrudnia w Gdańsku ok. 4000 inżynierów, a także wykwalifikowana kadra inżynierska, zachęty inwestycyjne w postaci zwolnienia z podatku dochodowego, odnawialne źródła energii np. farmy fotowoltaiczne, off-shore. Co więcej, doskonała infrastruktura, strategiczne położenie, mocno rozwinięta sieć transportowa, w tym morska, kolejowa, lotnicza i drogowa.
Mówiąc o branży półprzewodnikowej, wcześniejsze ogłoszenie kolejnej inwestycji SK hynix oraz MEP OSM Solutions nie tylko przyczynią się do rozwoju sektora technologii na Pomorzu, lecz także umocnią rolę Polski jako strategicznego centrum zaawansowanych technologii na mapie Europy.
Widzimy potrzebę promocji regionu i Polski na wydarzeniach z branży półprzewodników i elektroniki. Co prawda, inwestycja Intela została wstrzymana, ale należy pamiętać, że zainteresowanie tej branży Europą będzie tylko rosnąć. Nie tylko z uwagi na wejście w życie European Chips Act, ale przede wszystkim sytuacja geopolityczna na świecie. Należy zauważyć szansę dla Polski z uwagi na inwestycję TSMC w Dreźnie w Niemczech. Ten podmiot będzie potrzebował wielu kooperantów, którzy będą wybierać lokalizację nie tylko w Niemczech, ale także w państwach sąsiadujących, gdzie znajdą nie tylko zachęty inwestycyjne, ale także przygotowane tereny oraz wysoce wykwalifikowaną kadrę pracowniczą, którą może pochwalić się Polska i pomorze.
Dział Inwestycji Strefowych rekomenduję dalszą promocję Pomorskiej SSE przy kolejnych wydarzeniach organizowanych SEMI. Wspólnie z Invest in Pomerania tworzymy silną markę, która jest już rozpoznawalna przy okazji obecności na poprzednich wydarzeniach oraz działaniach marketingowych.
Udział PSSE w SEMI:
- Semicon West w San Francisko 2023
- Semicon Taiwan w Tajpej 2023 – na stoisku PAIH
- Semicon Europa w Monachium 2023 – na stoisku Invest in Pomerania
- Industry Strategy Symposium Wiedeń 2024 – konferencja półprzewodnikowa
- Semicon Taiwan w Tajpej 2024 – na stoisku PAIH
- Semicon Europa w Monachium – wspólne stoisko PSSE i Invest in Pomerania
Plany na 2025:
- Marzec 2025 konferencja Semi ISS odbędzie się w Sopocie
Industry Strategy Symposium (ISS) Europe, które odbędzie się w Sopocie w 2025 i 2026 roku, to prestiżowe wydarzenie skupiające globalnych liderów sektora półprzewodników, mające na celu omówienie strategii, trendów branżowych i wyzwań stojących przed europejskim łańcuchem dostaw półprzewodników. Decyzja o organizacji sympozjum w Polsce odzwierciedla rosnące znaczenie tego regionu w tej branży, szczególnie w kontekście ostatnich dużych inwestycji, takich jak budowa fabryki Intela o wartości 4,6 miliarda dolarów w Miękini.
Organizowane przez SEMI, główną organizację branżową, ISS Europe ma na celu wytyczanie kierunków rozwoju europejskiego ekosystemu półprzewodników, wzmacniając rolę Polski jako kluczowego gracza w tej branży. Sympozjum zwróci również uwagę na potencjał Pomorza, w tym na jego zasoby ludzkie związane z elektroniką i półprzewodnikami oraz na możliwości w zakresie infrastruktury energii odnawialnej. Wśród zaproszonych prelegentów znajdą się przedstawiciele firm takich jak Intel, Infineon i BMW, a także przedstawiciele regionu. Tematy obejmować będą m.in. przenoszenie łańcuchów dostaw do Europy, współpracę w branży i strategie mające na celu wzmocnienie autonomii Europy w zakresie półprzewodników.
Do potwierdzenia:
- Semicon Taiwan – wrzesień 2025
- Semicon Europa – listopad 2025
- Semicon Arizona – październik 2025