Wstecz

Aktualności

Data publikacji: 26.04.2018

PSSE na Polsko-Amerykańskim Szczycie Gospodarczym

Przemówienie Premiera Mateusza Morawieckiego zakończyło Polsko-Amerykański Szczyt Gospodarczy -  jedno z najważniejszych wydarzeń dotyczących relacji obu krajów w zakresie wymiany handlowej i inwestycji. Na dzisiejszej konferencji poruszone zostały najbardziej istotne zagadnienia w relacjach Polska-USA, w szczególności dotyczące sektorów obronności, energii, ochrony zdrowia i innowacyjnej gospodarki. Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną reprezentował wiceprezes  – Paweł Lulewicz.

 

Szczyt otworzył Prezydent RP Andrzej Duda, który podkreślił znaczenie wymiany handlowej z USA. - Od początku mojej prezydentury, jako jeden z priorytetów aktywności międzynarodowej uznałem promowanie polskich interesów gospodarczych na świecie i pozyskiwanie dla naszej gospodarki zagranicznych partnerów – podkreślił prezydent. Odnotujmy z dumą, że ubiegły rok był rekordowy, jeśli chodzi o obrót towarowy Polski ze Stanami Zjednoczonymi. Zwiększył się on o prawie 22 proc. - dodał.

 

W samym 2016 r. firmy z USA zainwestowały w Polsce ponad 11,6 mld dol., co było najlepszym wynikiem w Europie Środkowo-Wschodniej. Według raportu AmCham i KPMG „Inwestycje Amerykańskie w Polsce", zaprezentowanym podczas Szczytu, amerykańskie przedsiębiorstwa mocno przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki: obecnie pracuje w nich 220 tys. osób.