Wstecz

Aktualności

Data publikacji: 04.05.2020

Specjalny punkt pobrań COVID-19 przy GPN-T

Epidemiolodzy zgodnym głosem twierdzą, że najlepszym sposobem walki z pandemią jest przeprowadzanie testów na jak najszerszą skalę. W szczególności badać należy pracowników służby zdrowia i personel zapewniający opiekę chorym.

 

Dzięki kolejnemu automatowi do izolacji DNA, Medyczne Laboratoria Diagnostyczne INVICTA mają możliwość przeprowadzania nawet do 4 000 testów dziennie. To największa przepustowość diagnostyczna w Polsce. Choć możliwości są, nadal nie wykorzystuje się ich w pełni.

 

Invicta uruchomiła specjalny punkt pobrań COVID-19, który znajduje się na parkingu przy ul. Trzy Lipy tuż przy Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Odpłatne badania są wykonywane po wcześniejszym pobraniu wymazu w systemie drive thru, a więc bez wychodzenia z samochodu. Wynik będzie znany po 24 h.

 

Jest to jednocześnie pierwsza komercyjna inicjatywa, która umożliwia, bez wychodzenia z samochodu, pobranie materiału do analizy pod kątem obecności koronawirusa. Podczas pierwszego dnia funkcjonowania namiotu drive thru na testy zrejestrowało się kilkadziesiąt osób.

 

- Na miejsce należy dotrzeć samochodem w ustalonym terminie. Jeśli w dotarciu do punktu potrzebna jest pomoc drugiej osoby, zalecamy, by zająć miejsce za kierowcą, po lewej stronie. Zależy nam na tym, by zachować wszelkie środki ostrożności, ale też usprawnić cały proces – informuje Katarzyna Goch, rzecznik firmy Invicta.

 

Badanie jest skierowane do osób, które podejrzewają u siebie infekcje wywołaną koronawirusem lub zakażenie. Chodzi o pacjentów z charakterystycznymi objawami, osoby z kontaktu lub podwyższonym ryzyku zarażenia. Wykonanie badania jest możliwe po wcześniejszej rejestracji internetowej, podczas której weryfikuje się między innymi stan zdrowia. Następnie w punkcie pobrań będzie konieczne potwierdzenie tożsamości.

 

- Względy bezpieczeństwa są dla nas kluczowe. Przed dokonaniem pobrania personel punktu pobrań weryfikuje dane zlecenia. Na miejscu konieczne jest okazanie dowodu tożsamości. Następnie przez otwarte okno samochodu pobierany jest wymaz, a zaraz potem pojazd opuszcza strefę pobrań - wyjaśnia rzecznik Invicty.

 

Materiał do analizy jest pobierany w formie wymazu z nosa i gardła w ciągu zaledwie kilku minut. Następnie próbki są transportowane do laboratorium, gdzie odbywa się badanie metodą rtPCR. Wynik jest znany już po 24 h.

 

- Jakość próbki ma duże znaczenie dla wiarygodności i poprawności wyniku testu. Z tego powodu w naszym punkcie pobrań stosujemy specjalne zestawy pobraniowe. Zawierają one wymazówkę oraz probówkę z tzw. buforem czyli substancją inaktywującą wirusa, ale też stabilizującą jego materiał genetyczny – mówi Katarzyna Goch.

 

Badania prowadzone przez Invictę są płatne i kosztują 570 zł. Laboratorium Invicta jest też współinicjatorem kampanii #testujeMY, której celem jest zwiększanie dostępu do testów i wspieranie wszystkich tych, którzy w czasie pandemii pomagają najbardziej potrzebującym, dlatego 40 zł z każdego zakupionego w drive-thru testu przeznacza na bezpłatne badania dla pracowników służby zdrowia i placówek opiekuńczo-leczniczych.

 

Kto może wykonać test w kierunku COVID-19?

Wykonanie testu genetycznego wykrywającego infekcję koronawirusem SARS-CoV-2 zaleca się osobom, które:

 

  • Zaobserwowały u siebie objawy, tj. gorączka, kaszel, duszności, utrata smaku i/lub węchu, bóle mięśniowe, osłabienie i przemęczenie, zaburzenia węchu i smaku,
  • miały kontakt z osobą, u której występują powyższe objawy choroby lub u której wykryto zakażenie SARS-CoV-2,
  • z uwagi na wykonywany zawód (np. pracownik medyczny, opiekun w domu pomocy, funkcjonariusz) mają kontakt z wieloma ludźmi i są narażeni na ryzyko infekcji,
  • badania mogą być wykonane na zlecenie sanepidu, w ramach kampanii społecznej #testujeMY oraz indywidualnie w przypadku istnienia wskazań.