Wstecz

Aktualności

Data publikacji: 12.02.2020

Strefowe Diamenty Forbesa 2020 na Pomorzu i Kujawach!

11 firm z Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej  znalazło się na liście „Diamentów Forbesa” w 2020 roku.

 

Diamenty Miesięcznika FORBES to jeden z najbardziej prestiżowych rankingów prowadzonych wśród polskich firm prywatnych.

 

Lista Diamentów Forbesa opracowywana jest na podstawie szwajcarskiej metody wyceny wartości firm, uwzględniającej zarówno wyniki finansowe jak i wartość ich majątku. Metoda ta umożliwia zmierzenie potencjału przedsiębiorstw, przy uwzględnieniu wielkości realizowanych inwestycji oraz zdolności do powiększania sprzedaży i zysków.

 

Tegoroczna edycja rankingu daje wyjątkowe świadectwo przemian zachodzących w firmach. Nie chodzi tylko o lepsze wyniki. Najważniejsza jest gwałtowna poprawa transparentności działań polskich przedsiębiorstw.

 

Bisnode Polska wraz z redakcją miesięcznika „Forbes” opracowały zestawienie najdynamiczniej rozwijających się firm w Polsce. Przedsiębiorstwa, które znalazły się na liście, mogą szczycić się tytułem Diamentów Forbesa.

 

Dziś typowy Diament to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, kontrolowana przez krajowych właścicieli i działająca od niecałych 14 lat. Ale zmiany w tym statystycznym wizerunku zachodzą niezwykle szybko. Jeszcze przed dwoma laty nieco ponad połowę (51 proc.) Diamentów stanowiły firmy powstałe w latach 90. Dziś – tylko 12 proc. Szybko maleje też procentowy udział firm powstałych przed transformacją gospodarczą. Jeszcze w 2018 roku stanowiły one 2,9 proc. listy, a dziś tylko 0,7 proc. (Dane na podstawie Forbes, styczeń 2020).

 

Gratulujemy wszystkim 11 firmom z Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wyróżnionym tytułem Diamenty Forbesa 2020!

 

Oto TOP 7  województwa pomorskiego i TOP 6 województwa kujawsko-pomorskiego - rankingu Diamenty Fobesa 2020!

 

W województwie pomorskim w Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wyróżniono tytułem „Diamenty Forbesa” 2020 firmy:

 1. International Paper Cellulose Fibers (Poland) sp. z o.o.
 2. Akomex sp. z o.o.
 3. IQ PL sp. z o.o
 4. Arrow Services sp. z o.o.
 5. TMA Automation sp. z o.o.
 6. Metrix Metal sp. z o.o.
 7. D&H Engineering Poland sp. z o.o

 

A w województwie kujawsko-pomorskim w Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wyróżniono tytułem „Diamenty Forbesa” 2020 firmy:

 1. Indorama Ventures Poland sp. z o.o.
 2. Mondi Świecie SA
 3. Schumacher Packaging Zakład Grudziądz sp. z o.o.
 4. Młyny Szczepanki sp. z o.o.
 5. B.A.U.S AT sp. z o.o.
 6. Tioman sp. z o.o. sp.k.Metoda przyznania tytułu – Diamenty Forbesa 2020

 

W jaki sposób wybierano firmy do rankingu „Diamenty Forbesa 2020”.

 

Wywiadownia Bisnode Polska zebrała dane firm, które złożyły w terminie raporty do Krajowego Rejestru Sądowego za okres 2018–2014. Na tej podstawie powstała lista blisko 7 tysięcy przedsiębiorstw, którym Bisnode Polska przyznała pozytywny rating wiarygodności i ryzyka współpracy, które mają wysoką płynność bieżącą i nie zalegają z płatnościami. Przedsiębiorstwa spełniające te warunki musiały też wykazać się dodatnim wynikiem finansowym oraz wartością kapitałów własnych. Wyeliminowano instytucje finansowe, takie jak banki, ze względu na znaczne różnice dotyczące kategorii bilansowych, występujące między nimi a firmami produkcyjnymi i handlowymi. Na liście Diamentów Forbesa znalazły się więc przedsiębiorstwa, które osiągnęły największy przeciętny (minimum 15 procent) roczny wzrost wartości.Analitycy Bisnode Polska wycenili przedsiębiorstwa, stosując znaną metodę szwajcarską, która łączy metodę majątkową i dochodową. Pozwala to zniwelować wady obu. Pierwsza nie wycenia bowiem potencjału pracowników ani posiadanego przez firmy know-how. Wycena na podstawie zysków nie uwzględnia z kolei wrażliwości na zmiany sezonowe i koniunkturalne; firmy, które dużo inwestują, mogą wykazywać niewielkie zyski. Połączenie obu metod rekompensuje te ułomności. Know-how wpływa na zyskowność albo (w przypadku firm inwestujących) na wzrost majątku.