Wstecz

Aktualności

Data publikacji: 16.04.2020

Technologie kontra wirus - Pomorski biznes razem #dlaPomorza

Gdański Park Naukowo-Technologiczny skupia projekty biznesowe o wyjątkowym potencjale. To tutaj na co dzień rozwijają się firmy m.in. z sektora Life Science, ICT, IoT, które wypracowują rozwiązania w różnych wyzwaniach społecznych i zdrowotnych, z jakimi mierzy się współczesne społeczeństwo.

 

W obliczu problemu światowej pandemii oraz polskich potrzeb w zakresie walki z koronawirusem, ich odpowiedzią jest aktywna postawa, niosąca pomoc na wielu płaszczyznach. W tekście przedstawiamy przykłady firm, które wykorzystując swoje biznesowe atuty: znajomość najnowocześniejszych światowych technologii bio-medycznych, inną specjalistyczną wiedzę, doświadczenie, infrastrukturę i zasoby ludzkie, a także korzystając z dodatkowych obszarów zaplecza technologicznego Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego - pomagają rozwiązać sytuację kryzysową, jaka wynika z powodu rozprzestrzeniania się w całej Polsce epidemii.

 

  •  Zaplecze i magazyny GPN-T

 - Gdański Park Naukowo-Technologiczny funkcjonujący w ramach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej od lat konsekwentnie realizuje politykę społeczną zgodną z zasadami zrównoważonego rozwoju - przekonuje Dyrektor GPN-T Radosław Wika.

 

 - W dobie pandemii społeczna odpowiedzialność biznesu, powinna być rozumiana jako reakcja firmy na to co dzieje się w jej otoczeniu. Powinniśmy teraz skupić się na konkretnych działaniach  i na tym co każde przedsiębiorstwo może zrobić dla naszej społeczności. W celu zapewnienia jak najlepszych warunków dla parkowych przedsiębiorstw prowadzących bezpośrednią walkę z epidemią, decyzją Zarządu Pomorskiej Specjalne Strefy Ekonomicznej oraz dyrekcji Gdańskiego Parku, udostępniono tym firmom dodatkowe pomieszczenia w budynkach GPN-T, które będą wykorzystywane jako zaplecze techniczne.

 

  • Potencjał testowania. INVICTA

Medyczne Laboratoria Diagnostyczne INVICTA, największe prywatne laboratorium genetyczne na Pomorzu, z siedzibą w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym od 2008 r., z początkiem kwietnia otrzymało akceptację Ministerstwa Zdrowia na wykonywanie testów Genetycznych wykrywających koronawirusa. Dzięki tej decyzji zwiększy się liczba wykonywanych badań, a co za tym idzie wykrywalność zakażeń. W ciągu doby laboratorium jest w stanie wykonać od 1 tys. do 2 tys. badań.


- Wykonując testy na obecność wirusa SARS-CoV-2 INVICTA może realnie wesprzeć pacjentów oraz pracowników służby zdrowia, a tym samym wpłynąć na szybsze zażegnanie kryzysu - mówi Katarzyna Goch Kierownik ds. Komunikacji Marketingowej Invicta. Obecnie realizuje badania na rzecz szpitali i placówek opiekuńczych, m.in. dzięki wsparciu Miasta Gdańsk i Miasta Sopot, a także zachęca przedsiębiorców zaangażowanych społecznie do fundowania testów na rzecz służby zdrowia w ramach kampanii #testujeMY

 

Laboratorium posiada m.in. specjalistyczne roboty przygotowujące próbki do diagnostyki rtPCR i wysokoprzepustowy automat do izolacji DNA oraz kilka urządzeń do diagnostyki genetycznej.

Na potrzeby zorganizowania procesu produkcji testów, Gdański Park Naukowo-Technologiczny, będący częścią Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, przekazał do dyspozycji Invikcie

 
- Ufamy i mamy nadzieje, iż decyzja o podjęciu badań w laboratoriach INVICTA znacząco wpłynie na możliwość ograniczania zasięgu epidemii na Pomorzu. Laboratoriom INVICTA oferujemy pełne wsparcie organizacyjne w siedzibie firmy na terenie Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego – tłumaczy Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Przemysław Sztandera.

 

 

 

  • Gotowe testy do detekcji SARS-CoV-2. BLIRT

Wyjątkowe miejsce wśród parkowych przedsiębiorstw, które podjęły wyzwanie w walce z COVID19 zajmuje spółka Blirt S.A. Ta nowoczesna firma biotechnologiczna jest jedyną wśród wymienionych, której walka z wirusem ma wymiar ogólnoświatowy. BLIRT S.A. wytwarza nowoczesne enzymy i produkty które stanowią niezbędny element zestawów do diagnostyki wirusa SARS-CoV-2 produkowanych przez klientów z Europy, Azji i Ameryki.
Coraz trudniejsza do utrzymania ciągłość produkcji tych komponentów jest krytyczna dla wytwarzania testów diagnostycznych oraz realizacji prac badawczych ukierunkowanych na tak oczekiwane opracowywanie nowych rozwiązań terapeutycznych.

Ponadto Blirt jest dystrybutorem w Polsce gotowych zestawów diagnostycznych do detekcji SARS-CoV-2 i innych odczynników potrzebnych do tak niezbędnej dzisiaj diagnostyki. Firma Blirt, dzięki swoim doskonałym relacjom z producentami, była pierwszym dystrybutorem na rynek polski, dopuszczonego w standardzie CE-IVD i obecnie jednego z dwóch rekomendowanych na czas pandemii przez WHO testu firmy Primer Design z Wielkiej Brytanii.

 

  • Drukarki 3d. BIBUS MENOS

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna również zaangażowała się we wsparcie w walce z SARS-CoV2. PSSE dołożyło swoją cegiełkę w postaci dostarczenia folii do wycięcia szybek ochronnych. Gotowe przyłbice trafiły m.in. do Szpitala Kieleckiego im. Św. Aleksandra, Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku oraz Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR.

- Cały proces opiera się głównie na druku 3D - ramki prototypowane są w technologii SLS z materiału PA2200 firmy EOS, który może być wykorzystywany do produkcji wyrobów dla branży medycznej z uwagi na posiadany certyfikat biokompatybilności (zgodnie z EN ISO 10993-1 i USP/level VI/121 °C). Wydruki mogą być sterylizowane i nie powodują uczuleń – mówi Michał Pęczek Menedżer Produktu EOS w BIBUS MENOS.

 

- We współpracy z ekspertami z firmy BIBUS MENOS, będącej inwestorem Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, uczestniczymy przy wytwarzaniu przyłbic ochronnych, wykorzystywanych przez służby medyczne - mówi Wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Paweł Lulewicz.

 

 

  • Prototypy respiratorów. KLASTER ICT INTERIZON

Wsparcia udzielają nie tylko przedsiębiorstwa z sektora medycznego. Firma GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o. i Klaster ICT Interizon poszukują partnerów (firmy, instytucje, placówki medyczne) zainteresowanych współpracą i zaangażowaniem przy uruchomieniu produkcji respiratorów.
- Z inicjatywy firmy GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o., która jest w stanie zapewnić zasoby techniczne (produkcyjne, osobowe) poszukujemy przede wszystkim podmiotów które mają dostęp do licencji, wiedzy i umiejętności, lecz nie posiadają możliwości technicznych do prowadzenia produkcji urządzeń – mówi Jarosław Parzuchowski Prezes Zarządu Fundacji Interizon.

  • Środki ochrony i respiratory od POLPHARMA BIOLOGICS

Na wsparcie placówek ochrony zdrowia w walce z koronawirusem zdecydowała się także Polpharma Biologics. Firma biotechnologiczna przekazała Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu w Gdańsku produkty najtrudniejsze obecnie do zdobycia, czyli środki ochrony indywidualnej - kombinezony, rękawiczki, fartuchy, ochraniacze na obuwie, okulary ochronne itp. Właściciel Polpharma Biologics, Jerzy Starak, wraz z innymi spółkami sfinansował zakup 100 respiratorów dla służb medycznych a także przekazuje posiłki i napoje do szpitali oraz stacji pogotowia ratunkowego.


- Wspieranie walki z koronawirusem to teraz najważniejsze zadanie dla nas wszystkich. Wiemy jak potrzebne i jak trudne do zdobycia są teraz środki ochrony takie jak kombinezony czy maseczki, ponieważ sami potrzebujemy ich do prac w laboratoriach i w obszarach produkcji leków. Ogromnie nas cieszy, że chociaż w niewielkim stopniu mogliśmy pomóc prawdziwym bohaterom w pojedynku z koronawirusem - lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom i wszystkim pracownikom służb medycznych, by chociaż w ten sposób podziękować im za ogromne zaangażowanie. – mówi Joerg Windisch, Prezes i Dyrektor Generalny Polpharma Biologics.

  • 25 tysięcy maseczek FFP3, darowizny dla szpitali od APTEK GEMINI

Apteka internetowa Gemini posiadająca infrastrukturę logistyczną na terenie Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego będąc rozpoznawalnym i odpowiedzialnym społecznie uczestnikiem systemu ochrony zdrowia nie pozostała obojętna na aktualną sytuację epidemiczną związaną z wirusem Covid-19. Aktywnie wspiera innych uczestników systemu ochrony zdrowia m. in. poprzez znaczące darowizny produktów ochronnych z asortymentu Apteki Gemini niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania szpitali.


- Działając w porozumieniu ze sztabem Ministerstwa Zdrowia a także Wojewodą Pomorskim przekazaliśmy 25 tysięcy maseczek FFP3 dla pracowników medycznych w 8 szpitalach na terenie całej Polski (Warszawa, Łódź, Wrocław, Zielona Góra, Gdańsk 2 szpitale, Kościerzyna, Wejherowo). Podejmujemy również działania służące wsparciu asortymentem Apteki Gemini różnych ośrodków społecznych zajmujących się osobami starszymi i niepełnosprawnymi, które w dobie koronawirusa zmagają się z codzienną walką o zdrowie i życie podopiecznych. Niezależnie nasi farmaceuci i technicy farmaceutyczni w liczbie ponad 1800 osób są do dyspozycji pacjentów w aptekach stacjonarnych na terenie całej Polski. – powiedział Artur Łakomiec Prezes Zarządu Gemini Polska.

 

  • Praca od Codementors

Na uwagę zasługują również działania Codementors, przedsiębiorstwa, które na co dzień zajmuje się doskonaleniem kadr informatycznych oraz outsourcingiem IT. Firma realizuje prace B+R w ramach środków pozyskanych z Funduszy Europejskich, celem projektu jest maksymalnie wierne przeniesienie zalet kształcenia stacjonarnego w zakresie kompetencji cyfrowych w rzeczywistość wirtualną, przez opracowanie nowej architektury systemu, uzupełnionej innowacyjnymi algorytmami wspierającymi procesy nauczania. W związku z zaistniałą sytuacją firma zorganizowała akcję „Gdzie Praca”. Zespół Codementors przygotował stronę, na której firmy poszukujące pracowników mogą bezpłatnie dodawać oferty pracy, a osoby poszukujące, mogą oznaczać swoje kandydatury.

 

  • Ewidencja koronowirusa. PIRXON dla Sanepidów

Pirxon S.A. jako firma informatyczna przygotowała aplikację PIRXON CELT czyli (Covid Evidence Lab Tests), która będzie wspierała Sanepid  w zlecaniu oraz ewidencjonowaniu wyników testów na koronawirusa i została wytworzona dla Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.  Jest to projekt całkowicie nonprofit, przygotowany we współpracy między innymi z radcą prawnym, który przygotował za darmo umowę przekazania licencji, a bardzo doświadczony ekspert ds. bezpieczeństwa IT, dodatkowo przetestował aplikację pod kątem potencjalnych luk bezpieczeństwa – również nieodpłatnie. Twórcy mają nadzieję, że już wkrótce nowe rozwiązanie będzie używane przez wszystkie SANEPIDY w Polsce. Więcej informacji o PIRXON CELT.

 

Przedstawione firmy i projekty pokazują, jak olbrzymi potencjał pomysłów, kreatywności ale też bardzo ważnej potrzeby czynienia dobra – pozwala na szeroką skalę nieść pomoc dla mieszkańców Pomorza w dobie walki z niewidocznym wrogiem – koronawirusem. Ufamy, iż ta walka już wkrótce, będzie wygrana przez ludzi i co staraliśmy się udowodnić w tym tekście - najnowsze technologie.