Wstecz

Aktualności

Data publikacji: 06.11.2020

Warsztaty z firmą projektową dla studentów i uczniów szkół ponadpodstawowych

Bałtycki Port Młodzieżowych Kompetencji to nowy projekt edukacyjny Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Global Maritime przygotowany w odpowiedzi na rosnące potrzeby rynku pracy. Projekt realizowany jest od września 2020 roku do czerwca 2021 i został skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów wyższych uczelni.
 

Bałtycki Port Młodzieżowych Kompetencji to cykl warsztatów prowadzonych przez pracowników Global Maritime, którzy są specjalistami i długoletnimi praktykami w swojej dziedzinie. Podczas zajęć, uczestnicy mają możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy w firmie projektowej realizującej przedsięwzięcia w obszarze gospodarki morskiej i off-shore, tematyką pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych oraz wymagań środowiskowych w budowie i eksploatacji statków. Ponadto dowiedzą się o procesach budowy i obliczeń inżynierskich dla statków, a także przepisów morskich w zakresie inżynierii dla jednostek pływających.

 

 

 

Co się wydarzyło do tej pory?

Dwa pierwsze miesiące realizacji projektu to spotkania z młodzieżą kształcącą się w kierunku technik budownictwa okrętowego i budowy jednostek pływających oraz monter kadłubów okrętowych i kadłubów jednostek pływających. We wrześniu Bałtycki Port Nowych Technologii odwiedziły dwie grupy z CKUiZ nr 1w Gdyni, natomiast od października, z powodu pandemii COVID – 19, warsztaty odbywają się w wersji on-line, a w spotkaniach uczestniczyli już uczniowie SOiT Conradinum.

W czasie 90-minutowych zajęć pracownicy Global Maritime prezentują proces projektowania i budowania jednostek pływających począwszy od pomysłu armatora skończywszy na rejsie próbnym, opisując szczegółowo wszystkie etapy prac na przykładzie nowoczesnego statku naukowo-badawczego Oceanograf budowanego dla Uniwersytetu Gdańskiego
i zwodowanego w 2015 roku. Ciekawym elementem prezentacji są przykłady symulacji, filmy i zdjęcia dokumentujące wykonywane prace.

 

 

Jakie tematy mogą być omawiane podczas zajęć?

Firma Global Maritime przygotowała ponad dwadzieścia tematów związanych z gospodarką morską oraz energetyką poruszających wiele zagadnień z tych obszarów, m.in.: 

  • Wymiana danych, środki łączności satelitarnej, sieci komputerowe, bezpieczeństwo IT na statkach.
  • Czarna skrzynka na pokładzie statku. Funkcja, podstawa prawna, podstawowe cechy, sygnały zbierane przez te urządzenia. Przykłady konfiguracji, komponentów i ich lokalizacja.
  • Jak utrzymać pozycję statku, czyli o systemach dynamicznego pozycjonowania – fizyka i matematyka.
  • Przepisy morskie w zakresie inżynierii dla jednostek pływających.
  • Obliczenia inżynierskie dla statków.
  • Jak wytwarzana jest energia elektryczna ze źródeł odnawialnych – PV, Wind.

 

Dlaczego Global Maritime?

Firma Global Maritime sp. z o.o. to zespół doświadczonych specjalistów świadczący wysoko specjalistyczne usługi doradcze dla lokalnego rynku statkowego i „offshore”. Firma posiada ugruntowane doświadczenie, opracowuje studia i ekspertyzy oraz udziela konsultacji i doradztwa w zakresie szeroko pojętej gospodarki morskiej. Długoletnie doświadczenie zdobyte przy współpracy z tą gałęzią przemysłu pozwala zespołowi na precyzyjne i dokładne rozwiązywanie powierzonych zadań. Wysoko wykwalifikowana kadra Global Maritime dysponuje również wiedzą i doświadczeniem w branży elektro-energetycznej. Zespół brał udział w projektach związanych z energetyką wiatrową, włączając przedsięwzięcia morskie. Członkowie grupy uczestniczyli przy tworzeniu norm dla morskiej energetyki wiatrowej. Zespół niezależnych ekspertów Global Maritime stanowią specjaliści z wieloletnim stażem i doświadczeniem w zakresie projektowania, weryfikacji projektów na wszystkich etapach (ang.: Approval in Principle, Front and Engineering Design, Detailed Design, full Class Approval), certyfikacji komponentów i systemów dla statków oraz instalacji off-shorowych.

 

Kontakt z organizatorem zajęć

Osobą prowadzącą projekt ze strony PSSE jest Monika Kurska, specjalista w zespole ds. szkolnictwa zawodowego.  W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących oferty zajęć i terminów prosimy o kontakt mailowy: m.kurska@strefa.gda.pl lub telefoniczny: 603 655 165.

 

Wszystkich zainteresowanych udziałem w spotkaniach i warsztatach z udziałem przedstawicieli Global Maritime zapraszamy do kontaktu!