Wstecz

Aktualności

Data publikacji: 27.11.2019

Wpierając rozwój i przedsiębiorczość. Światowy Tydzień Przedsiębiorczości ze Strefą

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna po raz kolejny zaangażowała się w międzynarodowy projekt „Światowy Tydzień Przedsiębiorczości”. Fundacja ŚTP prowadzi szereg działań aby poprawić jakość nauczania przedsiębiorczości w Polsce. Głównym celem projektu jest nie tylko promowanie podejmowania biznesowych inicjatyw, ale także świadomego rozwoju i efektywnej postawy wobec życia. W ramach tej inicjatywy zespół Strefy był zaangażowany w wiele różnorodnych inicjatyw zarówno w  Gdańsku jak i całym województwie pomorskim i kujawsko-pomorskim.

 

Organizacja wizyt studyjnych uczniów w firmach działających na obszarze Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

 

Uczniowie szkół branżowych i techników z województwa pomorskiego wzięli udział w wizytach studyjnych w firmach prowadzących działalność na obszarze Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W czasie wizyt młodzież miała okazję do zwiedzenia hal produkcyjnych i magazynów, podejrzenia procesów logistycznych i produkcyjnych, poznania specyfiki pracy w różnych zawodach. Dodatkowo wizyty były okazją do spotkania i rozmów z przedstawicielami przedsiębiorstw, a także do zapoznania się z możliwościami rozwoju - odbywania praktyk, staży zawodowych czy zatrudnienia. 19 listopada 2019 odbyła się wizyta uczniów z Zespołu Szkół Ekologiczno-Transportowych w Gdyni w firmie Skat Transport w Gdańsku oraz wizyta uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych im. prof. Sylwestra Kaliskiego w Toruniu w firmach: w Zakładzie Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych Katarzynki i w UMC Poland w Ostaszewie.  Natomiast 22 listopada 2019 miała miejsce wizyta uczniów z Zespołu Szkół Technicznych w Tczewie w firmie WestRock w Tczewie.

 

Współpraca przedsiębiorców i szkół - konsultacje z Zespołem ds. Szkolnictwa

 

Także w ramach Tygodnia Przedsiębiorczości Zespół ds. Szkolnictwa Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zorganizował dla Dyrektorów szkół branżowych i techników, oraz kierowników szkolenia praktycznego, nauczycieli przedmiotów zawodowych, a także pracodawców, którzy chcieliby podjąć współpracę ze szkołami - bezpłatne indywidualne konsultacje z pracownikami Zespołu ds. Szkolnictwa Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W ramach tych konsultacji przedstawiliśmy różne obszary i formy współpracy pomiędzy pracodawcami a szkołami prowadzącymi kształcenie zawodowe, wspólnie dokonaliśmy analizy potencjalnych partnerów na lokalnym rynku edukacyjnym i rynku pracy, a także opowiedzieliśmy o regulacjach prawnych i zmianach ułatwiających współpracę.

 

„Co wiemy o gospodarce morskiej? Porozmawiajmy” – spotkanie dla młodzieży

 

21 listopada HG Solutions Sp. z o.o., Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna Sp. z o.o. oraz Polskie Forum Technologii Morskich przybliżyły młodzieży z Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Bohaterskiej Załogi ORP "Orzeł" w Wejherowie perspektywy pracy w gospodarce morskiej, możliwości powiązaniach ich kariery zawodowej z tą branżą, a także przedstawiły ciekawe rozwiązania technologiczne stosowane w tym obszarze gospodarki.

 

Kompetencje przyszłości – spotkania informacyjne dla młodzieży

 

19 listopada 2019 odbyło się spotkanie informacyjne dla uczniów szkół branżowych i techników z województwa kujawsko-pomorskiego – Zespołu Szkół Rolniczych w Grudziądzu i Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Chełmży, dotyczące wyzwań stawianych im przez współczesny rynek pracy i kompetencji cenionych przez pracodawców. Młodzież poznała wyniki badań na temat możliwości rozwoju we współczesnym świecie, zawody i kompetencje wymagane obecnie, prognozy dotyczące nowych zawodów, a także kluczowe umiejętności uniwersalne.

 

Stoisko PSSE na Politechnice Gdańskiej

 

Wydarzenia Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości zagościły także w środowisku akademickim, gdzie zaprosiliśmy do odwiedzenia naszego stoiska na Politechnice Gdańskiej. W spotkaniach stworzyliśmy możliwości konsultacji z pracownikami Zespołu ds. Szkolnictwa Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i wzięli w nich udział dyrektorzy szkół branżowych i techników, kierownicy szkoleń praktycznych, nauczyciele przedmiotów zawodowych, a także pracodawcy, którzy chcieliby podjąć współpracę ze szkołami.

 

Programowanie robotów przemysłowych – zajęcia pokazowe dla uczniów na Wyspie Ostrów

 

22 listopada 2019 uczniowie z Zespołu Szkół Energetycznych w Gdańsku wzięli udział w zajęciach pokazowych w Centrum Programowania Robotów Przemysłowych na Wyspie Ostrów na terenach byłej Stoczni Gdańsk. W czasie zajęć młodzież mogła zapoznać się z możliwościami wykorzystania robotów przemysłowych w procesach produkcyjnych, a także aktywnie uczestniczyć w warsztatach programowania i samodzielnie sterować robotami.

 

Wydarzenia w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym

 

Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyło się kilka wydarzeń mających na celu naukę przedsiębiorczości, pomoc w podjęciu decyzji biznesowych czy wsparcie w rozwijaniu własnej działalności gospodarczej. Jedno ze spotkań obyło się w ramach projektu „Morskie Kompetencje”, którego zadaniem jest podejmowanie działań służących wsparciu rozwoju doradztwa zawodowego i przyczyniający się do bardziej świadomego wyboru zawodu. Elementem spotkania jest także wizyta w Zakładzie Ochrony Środowiska Instytutu Morskiego. W spotkaniu brała udział młodzież ze Szkoły Podstawowej w Pomieczyńskiej Hucie.

 

Natomiast najmłodsi Parkowicze, czyli dzieci z Edu Przedszkola, także uczestniczyły w specjalnie zorganizowanej dla nich lekcji przedsiębiorczości. 22 listopada 2019 r. „Sówki” złożyły wizytę w Wirtualnym Biurze Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Pracownicy Wirtualnego Biura opowiedzieli na czym polega ich praca, dzieci rozwiązywały zagadki i rysowały rysunki, które musiały później spakować w koperty oraz „wysłać” pocztą, umieszczając swoją kopertę na odpowiedniej półce wielkiego regału. Przedszkolaki miały okazję samodzielnie zeskanować oraz skserować swoje listy. Wierzymy, że ta jedna z pierwszych lekcji przedsiębiorczości, była dla przedszkolaków ciekawym przeżyciem. 


Nie brakowało także chętnych do odwiedzenia Wirtualnego Biura Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Zainteresowani mogli uzyskać tam informacje dotyczące prowadzenia działalność nie wymagającą stałego adresu, bądź jakie istnieją rozwiązania, kiedy na początku swojej działalności gospodarczej nie chcemy ponosić kosztów wynajmu.


Wszystkim zaangażowanym w organizację oraz tym wszystkim, którzy efektywnie skorzystali z szerokiej oferty wydarzeń i wzięli udział w 12. edycji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, odbywającego się w dniach 18-24 listopada 2019 r. – SERDECZNIE DZIĘKUJEMY !