Wstecz

Aktualności

Data publikacji: 07.11.2019

Współpraca dźwignią rozwoju branży morskiej

Podpisanie Porozumienia na rzecz wsparcia kompetencji przyszłości i rozwoju technologii morskich

 

Myśląc o przyszłości i rozwoju całej branży morskiej na Pomorzu, Pomorska  Specjalna Strefa Ekonomiczna i Polskie Forum Technologii Morskich podpisały w dniu 6 listopada 2019 roku – Porozumienie o współpracy, które jest podstawą do zintegrowanych działań wspierających potencjał  firm i ludzi działających w sektorze pomorskiej gospodarki. Porozumienie zostało podpisane z udziałem Prorektora ds. kształcenia i dydaktyki dr hab. inż. Marka Dzidy, prof. Politechniki Gdańskiej,  oraz w obecności firm działających na terenie Strefy i zaproszonych gości. Ze strony Polskiego Forum Technologii Morskich porozumienie podpisał Prezes Zarządu Jerzy Czuczman, ze strony Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Prezes Przemysław Sztandera oraz Wiceprezes Paweł Lulewicz. Podpisując porozumienie o współpracy zarówno Strefa jak i Forum, mają na celu prowadzić aktywną działalność w zakresie promowania kompetencji przyszłości w branży morskiej.

 

W uroczystości podpisania wzięli udział także: prodziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej dr. hab. inż. Paweł Śliwiński oraz Prodziekan ds. kształcenia Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej - dr inż. Mohammad Hossein Ghaemi.

 

PSSE współpracuje z wieloma  przedsiębiorstwami z branży morskiej, a porozumienie dotyczące współpracy z Polskim Forum Technologii Morskich jest jedną z wielu inicjatyw podejmowanych na rzecz rozwoju gospodarki morskiej w naszym regionie.

 

W podpisanej umowie podkreślono szczególnie rolę takich działań jak:

  • promowanie znaczenia kompetencji przyszłości dla rozwoju technologii morskich,
  • propagowanie proaktywnych postaw w zakresie rozwoju kompetencji, w tym chroniących środowisko morskie,
  • stanowienie głosu doradczego w zakresie kompetencji wymaganych do rozwoju technologii morskich,
  • integrowanie i aktywizowanie interesariuszy funkcjonujących w środowisku technologii morskich w zakresie kompetencji przyszłości,
  • wspieranie oraz upowszechnianie działalności w zakresie rozwoju kompetencji przyszłości na potrzeby technologii morskich.

 

Prezes Strefy Przemysław Sztandera podkreślił rolę podpisanej umowy:

Bardzo się cieszę z tego porozumienia. Mam nadzieje, że będzie ono z korzyścią dla studentów, dla Politechniki Gdańskiej i całej branży morskiej. Pierwszym takim projektem, który w ramach tego porozumienia będziemy realizować to program kształcenia absolwentów i  pracowników firm branży morskiej z programowania robotów przemysłowych, wykorzystywanych również w przemyśle morskim. W tym roku otworzyliśmy Centrum Programowania Robotów Przemysłowych z wykorzystaniem prawdziwych robotów przemysłowych, bez których  branża nie będzie mogła się rozwijać. Trzeba automatyzować i robotyzować procesy produkcji.

 

Prezes Zarządu Forum Jerzy Czuczman, wskazywał rolę integracji branży morskiej:

„Polskie Forum Technologii Morskich i Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna we współpracy z Politechniką Gdańską podejmuje się inicjowania rozwoju w technologiach morskich. Przed nami duże wyzwanie ale myślę, że patrzymy w przyszłość z dużą ufnością ale i z nadzieją. Dziękuję za to wydarzenie”.

 

Wydarzenie odbyło się podczas zorganizowanego już po raz siódmy przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną wspólnie z Biurem Karier oraz Wydziałem Mechanicznym Politechniki Gdańskiej Dnia Strefy na Politechnice Gdańskiej, którego celem jest zaprezentowanie firm działających na terenie PSSE oraz przedstawienie ofert praktyk, staży i pracy dla studentów. W tegorocznej edycji wydarzenia wystawcami są firmy działające na terenach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz zrzeszone w Polskim Forum Technologii Morskich. Podczas wydarzenia istniała możliwość spotkania się z następującymi firmami: Energomontaż Północ Gdynia, HanzaTec, HAAD, JABIL,  Steico, Flex, IP Kwidzyn, Crist , HG Solutions, Hydromech S.A., Deltamarin Sp. z o.o, Hydromega, StoGda.