• 16MAJ 2024

  • Konferencja Eco-ON

Konferencja Eco-ON

Odpowiedzialna i zrównoważona technologia

   Sztuczna inteligencja i technologie ekoefektywne        

   16 maja 2024 r.   

Gdański Park Naukowo-Technologiczny

bud. C, sala ABC, ul. Trzy Lipy 3, Gdańsk

            Jak co roku wiosna to czas kiedy wracamy do Was z tematyką zielonej technologii. W tym roku podczas konferencji Eco-ON Technologie Ekoefektywne poruszymy tematykę Odpowiedzialnej Transformacji Cyfrowej. Spotkanie odbędzie się 16 maja 2024 r. w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.

            Porozmawiamy między innymi o transformacji cyfrowej i jej wpływie na zrównoważoną produkcję i praktykę biznesową. Eksperci alarmują, że trenowanie modeli sztucznej inteligencji produkuje ogromne ilości dwutlenku węgla, a podstawowy poziom mocy obliczeniowej potrzebnej do pracy nad AI podwaja się co kilka miesięcy. Przyczyniło się to do wielu przełomowych odkryć i sukcesów w branży AI, ale niesie ze sobą również bardzo wysokie koszty ekologiczne. Podczas konferencji eksperci będą dyskutować o tym czy efektywne, ale oszczędne uczenie maszynowe jest możliwe.

            Zarządzanie śladem węglowego przedsiębiorstw i produktów szybko staje się niezbędne w świetle rosnącej presji rynkowej, społecznej, regulacyjnej i finansowej. Eksperci opowiedzą o tym jak firmy mogą skutecznie obliczać i zarządzać trzema zakresami swojego śladu węglowego w ramach obecnych i nachodzących legislacji (ESG i RED). Na realnych przykładach zostanie przybliżone jak osiągnąć swoje cele związane z obliczeniem i redukcją emisji. Poruszony zostanie również temat sposobów na zwiększenie konkurencyjności firmy przy jednoczesnym realnym minimalizowaniu wpływu na zmiany klimatu. Wykorzystanie AI i IT w budowie i rozłożeniu wysp ciepła.

               Poruszymy również tematykę cyfrowych bliźniaków w planowaniu urbanistycznym w Erze Zielonego Ładu oraz potencjałów rozwoju polskich technologii wodorowych na przykładzie elektrolizerów i zeroemisyjnych kotłów wodorowych.

            Ponadto zaprezentujemy jak sześć nowoczesnych laboratoriów badawczych MOLANOTE służących do przeprowadzania różnego rodzaju badań związanych z budownictwem energooszczędnym i odnawialnymi źródłami energii (OZE) wspiera przedsiębiorców poprzez świadczenie usług B+R.

Konferencja zostanie zwieńczona panelem dyskusyjnym „Klimat do zmiany – Green AI – zastosowania miejskie a globalne założenia transformacji energetycznej”. Będzie to dyskusja o tym jak nauka, władze lokalne, fundacje, startupy czy oddolne inicjatywy obywateli mogą pozytywnie (lub - nie - negatywnie) wpływać na klimat oraz o tym jak digitalizacja wpływa na zmniejszenie CO₂.

Rejestracja: https://app.evenea.pl/event/eco-on-2024/

 

Podobne wydarzenia

  • strzałka w lewo
  • strzałka w prawo