Wstecz

Aktualności

Data publikacji: 25.03.2020

Zdalna edukacja i… zabawa – Ministerstwo Cyfryzacji oferuje internetowe narzędzia rozwoju

Niemal 1,4 miliona użytkowników i ponad 22 miliony odsłon, do tego ponad trzy tysiące materiałów – to najkrótsze podsumowanie pierwszego tygodnia uruchomionego przez Ministerstwo Cyfryzacji portalu gov.pl/zdalnelekcje. 

 

Lekcje z internetu

 

Idea powstania portalu jest bardzo prosta. To miejsce, w którym nauczyciele, rodzice i uczniowie mogą znaleźć materiały, które świetnie się sprawdzą w trakcie zdalnego nauczania. Ktoś powie: portali z takimi materiałami jest wiele. Być może, ale drugiej takiej strony jak ta – nie ma. Co ją wyróżnia?

 

Tak opisuje to strona Ministerstwa Cyfryzacji:

 

„Po pierwsze, wraz z ekspertami NASK i Ministerstwa Edukacji Narodowej, przeczesujemy internet w poszukiwaniu najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych materiałów edukacyjnych. Szukamy nie tylko na oficjalnych stronach instytucji oświatowych, ale i na portalach organizacji pozarządowych, czy witrynach cyfrowych pasjonatów. Wszystkie materiały umieszczamy w jednym miejscu, żeby nie trzeba było tracić czasu na ich wyszukiwanie.

 

Po drugie – materiały analizujemy, dzielimy i dopasowujemy do etapu nauczania i przedmiotu.

 

Po trzecie – żeby było jeszcze prościej, wszystko co publikujemy na naszej stronie układamy w formę swoistego planu lekcji. Wystarczy wybrać poziom edukacji uczniów, czy własnych dzieci, do tego dzień, kliknąć i… gotowe!

 

- Uruchamiając portal zależało nam na stworzeniu miejsca w internecie, w którym nauczyciele znajdą nie tylko inspiracje, ale i konkretne propozycje tematów i zajęć. Oczywiście pozostawiamy im pełną dowolność w wykorzystaniu proponowanych treści – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Pierwszy tydzień pokazuje, że nasze rozwiązanie przyjęło się – dodaje szef MC.

 

Nie tylko edukacja

 

Nie samą nauką żyje człowiek dlatego uczniowie mogą skorzystać z…. grarantanny!

 

Grarantanna to - w skrócie - cykl różnego typu aktywności internetowych. Żeby było łatwiej, można je znaleźć w jednym miejscu – na stronie www.grarantanna.pl. Codziennie publikowane są tam kolejne wyzwania, dzięki którym czas w domu minie szybko i aktywnie.

 

A jakie aktywności przygotowało Ministerstwo Cyfryzacji?

 

 Oto tylko kilka przykładów: sesje gier fabularnych online, zagadki logiczne, webinary, streamingi, turnieje i konkursy związane z grami oraz kreatywnym wykorzystaniem internetu. A jeśli konkursy, to także nagrody! ☺

 

Grarantanna ma już swoich wiernych fanów – w kilka dni, w opublikowanych tam aktywnościach wzięło udział niemal 52 tysiące osób.

 

Jedno jest pewne – warto do nas zaglądać. Codziennie.

 

Zapraszamy na www.gov.pl/zdalnelekcje  i na www.grarantanna.pl