Wstecz

Aktualności

Data publikacji: 04.10.2019

Zróbmy razem „Smart Life” czyli wspólnie możemy więcej

Kolejny krok do budowy polsko-niemieckiej technologicznej płaszczyzny współpracy

 

3 października 2019 roku w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyło się spotkanie przedstawicieli firm związanych z branżą nowych technologii z Pomorza i z Nadrenii Północnej-Westfali. Spotkanie Round Table Talk „Spot on artificial intelligence na Pomorzu i w Nadrenii Północnej-Westfalii”, współorganizowane zostało przez NRW.INVEST i Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną. 

 

W dzień Jedności Niemiec, święta obchodzonego w rocznicę Zjednoczenia Państwa w 1990 roku, na zaproszenie Konsul Generalnej Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku, Cornelii Pieper, gościła w Gdańsku delegacja rządu Kraju Związkowego Nadrenii  Północnej Westfalii. Szefem reprezentacjibył prof. dr Anreas Pinkwart, Minister Gospodarki, Innowacji, Cyfryzacji i Energii Kraju Związkowego Nadrenia Północna-Wesfalia. Ministrowi towarzyszyli m.in.: eksperci od sztucznej inteligencji: Nicole Langrock - dyrektor KI.NRW oraz prof. dr Armin Cremers - Head of Research Group Artificial Intelligence Foundations z Uniwersytetu w Bonn. 

 

Stronę polską reprezentowali: Radosław Wika - Dyrektor Parku Naukowo-Technologicznego w Gdańsku i Magdalena Strzelczyk -  Dyrektor Bałtyckiego Portu Nowych Technologii w Gdyni oraz naukowcy z Politechniki Gdańskiej i przedstawiciele Pomorskiego Klastra ICT Interizon. Głównym celem spotkania było przedstawienie pomorskiego potencjału w branży ICT, analiza możliwości współpracy oraz nawiązanie bezpośrednich relacji z obu stron. 

 

W dyskusji panelowej podczas spotkania, zwracano uwagę na temat cyfryzacji jako głównej płaszczyzny dla rozwoju projektów biznesowych, zarówno w obszarze Zagłębia Ruhry jak i Trójmiasta i całego Pomorza. Dyskutowano także o możliwościach rozwoju potencjału sztucznej inteligencji jako narzędzia do poprawy jakości życia. Zwracano również uwagę na potrzebę budowania bliskich relacji między ludźmi i firmami w kontekście Europy, co może być pomocne w konkurowaniu z firmami z Azji. Wizyta zorganizowana została przy wsparciu Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku oraz AHK Polska.

 

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna dziękuje bardzo za aktywne uczestnictwo w spotkaniu firmom z Pomorza, m.in.: Infoshare, SentiOne, AI Factory, e-engineer, Voice.LAB, Assis.Tech, czy Vemco.